Ράσινγκ Κλουμπ, Racing Club

Στη Ράσινγκ Κλουμπ το τρόπαιο

Αργεντινή

Το Trofeo de Campeones 2022 στην Αργεντινή κατέκτησε η Ράσινγκ Κλουμπ.

Στη διοργάνωση συμμετείχαν η νικήτρια της φετινής Πριμέρα Ντιβισιόν και του φετινού Κόπα ντε Λα Λίγκα Προφεσιονάλ Μπόκα Τζούνιορς, η Ράσινγκ Κλουμπ που τερμάτισε 2η στη βαθμολογία της Πριμέρα Ντιβισιόν 2022 και η Τίγκρε που ήταν φιναλίστ στον τελικό του Κόπα ντε Λα Λίγκα Προφεσιονάλ 2022. Στον ημιτελικό η Ράσινγκ Κλουμπ επικράτησε 3-2 της Τίγκρε στην παράταση. Μάλιστα, η «ματαντόρ» προηγήθηκε με δύο γκολ διαφορά στο 38ο λεπτό, αλλά η «ακαντέμια» έκανε την ανατροπή στο σκορ με πρωταγωνιστές τον 23χρονο επιθετικό Μαξιμιλιάνο Ρομέρο και τον 32χρονο μέσο Τζόναθαν Γκόμες που σκόραραν και έδωσαν και ασίστ. Στον τελικό η Ράσινγκ Κλουμπ επιβλήθηκε με 2-1 της Μπόκα Τζούνιορς στην παράταση. Βρέθηκε πίσω στο σκορ από τέρμα του 26χρονου διεθνούς Αρμένιου φορ Νορμπέρτο Μπριάσκο, αλλά «γύρισε» το ματς με γκολ του 27χρονου διεθνούς Παραγουανού μέσου Ματίας Ρόχας και του 19χρονου μέσου Κάρλος Αλκαράς. Να σημειωθεί, ότι στο συγκεκριμένο ματς αποβλήθηκαν συνολικά 11 (!) ποδοσφαιριστές, 8 για την Μπόκα και 3 για τη Ράσινγκ Κλουμπ. Η τελευταία έφθασε συνολικά τους 38 τίτλους (διεθνείς διοργανώσεις, εθνικά πρωταθλήματα και εθνικά Κύπελλα) και είναι 4η στον πίνακα με τις ομάδες που έχουν κερδίσει τα περισσότερα τρόπαια στην Αργεντινή. Συγκεκριμένα, πρώτη με 73 τίτλους είναι η Μπόκα Τζούνιορς, 2η με 69 είναι η Ρίβερ Πλέιτ και 3η με 45 είναι η Ιντεπεντιέντε.

Συνοπτικά ο ημιτελικός

Τίγκρε - Ράσινγκ Κλουμπ 2-3 πρτ. (29’ πεν. Ρετέγκι, 38’ Κολίντιο - 59’ Ρομέρο, 84’ Τζόναθαν Γκόμες, 118’ Χάουτσε)

Συνοπτικά ο τελικός

Μπόκα Τζούνιορς - Ράσινγκ Κλουμπ 1-2 πρτ. (19’ Μπριάσκο - 22’ Ρόχας, 118’ Αλκαράς)