Σπουδαία πρόκριση για την Ατλ. Παραναένσε

Πρωταθλήματα

Copa Libertadores

Στον τελικό του Κόπα Λιμπερταδόρες 2022 προκρίθηκε η Ατλέτικο Παραναένσε!

Η «φουρασάο» είχε επικρατήσει 1-0 της κατόχου του τίτλου Παλμέιρας στην Κουριτίμπα, αλλά στον επαναληπτικό του Σάο Πάολο βρέθηκε να χάνει με δύο γκολ διαφορά στο 55ο λεπτό. Η «βερντάο» είχε σκοράρει με τον 28χρονο διεθνή μέσο Γκουστάβο Σκάρπα και τον 29χρονο διεθνή Παραγουανό αμυντικο Γκουστάβο Γκόμες. Ωστόσο, η Ατλέτικο Παραναένσε μείωσε στο 64ο λεπτό με τον 30χρονο φορ Πάμπλο, ο οποίος στο 85’ έδωσε την ασίστ στον 28χρονο διεθνή Ουρουγουανό επιθετικό Ντάβιντ Τεράνς που διαμόρφωσε το τελικό 2-2 και εξασφάλισε την πρόκριση για τους φιλοξενούμενους! Η Ατλέτικο Παραναένσε επιστρέψει έτσι σε τελικό Κόπα Λιμπερταδόρες για πρώτη φορά από το 2005, όταν είχε χάσει το τρόπαιο από τη Σάο Πάολο. Αντίπαλος της φέτος θα είναι η Φλαμένγκο που απέκλεισε τη Βελές, νικώντας τη και στη Βραζιλία. Συγκεκριμένα, η «Φλα» επιβλήθηκε με 2-1, έχοντας ως κορυφαίο παίκτη τον Πέντρο, ο οποίος σκόραρε και έδωσε και μια ασίστ. Ο 25χρονος διεθνής Βραζιλιάνος επιθετικός έφτασε τα 12 γκολ σε ισάριθμα ματς και είναι ο πρώτος σκόρερ στο Κόπα Λιμπερταδόρες 2022. Να σημειωθεί, ότι οι Καριόκας θα αγωνιστούν για 3η φορά τα 4 τελευταία χρόνια σε τελικό Κόπα Λιμπερταδόρες, έχοντας κερδίσει το 2019, απέναντι στη Ρίβερ Πλέιτ και ηττηθεί πέρσι, κόντρα στην Παλμέιρας.

Τα ζευγάρια στην ημιτελική φάση

Ατλ. Παραναένσε - Παλμέιρας 1-0 (23’ Αλεξ Σαντάνα)
Παλμέιρας - Ατλ. Παραναένσε 2-2 (3’ Γκουστάβο Σκάρπα, 55’ Γκόμες - 64’ Πάμπλο, 85’ Τεράνς)

Βελές - Φλαμένγκο 0-4 (32’ + 61’ + 83’ Πέδρο, 45’+1 Εβερτον Ριμπέιρο)
Φλαμένγκο - Βελές 2-1 (42’ Πέντρο, 68’ Μαρίνιο - 2’ Πράτο)