Δε Στρόνγκεστ, The Strongest

Σημαντική νίκη για τη Δε Στρόνγκεστ

Βολιβία

Τέσσερις συνεχόμενες νίκες στο Τορνέο Κλαοσούρα 2022 της Βολιβίας συμπλήρωσε η Δε Στρόνγκεστ.

Στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής η «τίγκρε» αναμετρήθηκε με την πρωτοπόρο Ολγουεϊς Ρέντι και πήρε τη νίκη με σκορ 4-2, φτάνοντας τους 12 βαθμούς και την 3η θέση στη βαθμολογία. Για τη Δε Στρόνγκεστ σκόραρε και ο 28χρονος διεθνής μέσος Χάιμε Αρασκέτα, ο οποίος έφτασε συνολικά τη φετινή σεζόν (Απερτούρα 2022 - Κλαοσούρα 2022) τα 8 γκολ σε 21 συμμετοχές. Παρά την ήττα η Ολγουεϊς Ρέντι διατηρήθηκε στην 1η θέση της κατάταξης με 13 πόντους, ωστόσο την «έπιασε» η Μπολιβάρ που έφερε ισοπαλία με σκορ 2-2 απέναντι στην Ατλέτικο Παλμαφλόρ. Μάλιστα, η «ακαντέμια» βρέθηκε να χάνει με δύο γκολ διαφορά με την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου, αλλά απέφυγε την ήττα με γκολ του 21ος ετών διεθνούς μέσου Γκαμπριέλ Βιγιαμίλ και του 25χρονου διεθνούς επιθετικού Βίκτορ Αμπρέγκο στο δεύτερο ημίχρονο. Εξάλλου, την 4η θέση της βαθμολογίας με 10 βαθμούς κατέχει η Χόρχε Βίλστερμαν που επέστρεψε στις επιτυχίες μετά από δύο αγωνιστικές, επικρατώντας 1-0 της Μπλούμινγκ με τέρμα του 30χρονου Βραζιλιάνου φορ Μιγκέλ Μπιανκόνι, ο οποίος αγωνίστηκε και στην Ελλάδα με τον Πλατανιά, τη Λαμία, το Λεβαδειακό και την Αναγέννηση Καρδίτσας. Στους 10 πόντους και την 6η θέση «σκαρφάλωσε» η Αουρόρα που «λύγισε» την αντίσταση της Ιντεπεντιέντε με τέρμα του 32χρονου Κολομβιανού επιθετικού Οσβάλντο Μπλάνκο.

Συνοπτικά η 6η αγωνιστική

Νασιονάλ - Σάντα Κρουζ 3-1 (11’ Μαντσίγια, 37’ Βαλένσια, 90’+11 Ναβάρο - 14’ ΖΖαν)

Οριέντε Πετρολέρο - Γκουαμπιρά 4-1 (24’ Ρίμπερα, 48’ Ρόκα, 66’ Ρόχας, 80’ Σουάρες - 45’+8 πεν. Ουρτάδο)

Τομαγιάπο - Βίντο 4-0 (45’ Αλμπαρατσίν, 47’ Τζεφίνιο, 71’ + 84’ Τσατούρ)

Σούκρε - Ρόγιαλ Παρί 1-0 (17’ Ρόμα)

Δε Στρόνγκεστ - Ολγουεϊς Ρέντι 4-2 (20’ Αρασκέτα, 45’+2 Τόρες, 79’ Καστίγιο, 90’+4 Σαουσέντο - 39’ Ραμπάλ, 90’+1 Βάλντα)

Μπολιβάρ - Ατλ. Παλμαφλόρ 2-2 (46’ Βιγιαμίλ, 66’ Αμπρέγκο - 38’ Ουέσλι ντα Σίλβα, 45’+3 Αμπαστοφλόρ)

Μπλούμινγκ - Χ. Βίλστερμαν 0-1 (42’ Μιγκέλ Μπιανκόνι)

Αουρόρα - Ιντεπεντιέντε 1-0 (45’+1 Μπλάνκο)