Παλμέιρας, Palmeiras
Νέα

Προβάδισμα για την Παλμέιρας

Αβαντάζ για την κατάκτηση του Σούπερ Καπ (Ρεκόπα Σουνταμερικάνα) Νοτίου Αμερικής για το 2021 απέκτησε η Παλμέιρας.

Η κάτοχος του Κόπα Λιμπερταδόρες 2020 φιλοξενήθηκε από τη νικήτρια του Κόπα Σουνταμερικάνα 2020, Ντεφένσα ι Χουστίσια στην Αργεντινή, στον πρώτο τελικό της διοργάνωσης. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 16ο λεπτό με τον 25χρονο μέσο Ρόνι, αλλά οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 58’ με τον 29χρονο επιθετικό Μπράιαν Ρομέρο. Ωστόσο, ο βραζιλιάνικος σύλλογος εξασφάλισε τη νίκη, με τον 27χρονο διεθνή μέσο Γκουστάβο Σκάρπα να διαμορφώνει το τελικό 1-2 στο 75ο λεπτό. Ο επαναληπτικός τελικός είναι προγραμματισμένος για την επόμενη εβδομάδα στην Μπραζίλια. Να σημειωθεί, ότι η Παλμέιρας έμεινε για 4ο ματς αήττητη στην Αργεντινή. Είχαν προηγηθεί το υπέρ της 3-0 εις βάρος της Ρίβερ Πλέιτ και το υπέρ της 2-0 κόντρα στην Τίκρε για το Κόπα Λιμπερταδόρες 2020, καθώς και το 2-2 απέναντι στην Γκοντόι Κρουζ για το Κόπα Λιμπερταδόρες 2019.