Προβάδισμα για τη Φλαμένγκο

Πρωταθλήματα

Copa Libertadores

Σέντρα στην ημιτελική φάση του Κόπα Λιμπερταδόρες 2021.

Στο Ρίο ντε Τζανέιρο η Φλαμένγκο επικράτησε 2-0 της Μπαρτσελόνα Σπόρτινγκ Κλουμπ από τον Ισημερινό, με τον Μπρούνο Ενρίκε να σημειώνει και τα δύο γκολ του αγώνα. Ο 30χρονος διεθνής επιθετικός είναι ο δεύτερος πιο αποτελεσματικός ποδοσφαιριστής στις 5 τελευταίες διοργανώσεις του Κόπα Λιμπερταδόρες, μετρώντας 16 γκολ και 11 ασίστ. Πρώτος, με 22 τέρματα και 6 ασίστ είναι ο συμπαίκτης του, ο 25χρονος διεθνής επιθετικός Γκαμπριέλ Μπαρμπόζα, που του έδωσε την ασίστ στο πρώτο γκολ της «Φλα». Παράλληλα, οι Καριόκας έφτασαν τα 16 σερί ματς χωρίς ήττα στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση της CONMEBOL, με ρεκόρ 11 νίκες και 5 ισοπαλίες και «ισοφάρισαν» την επίδοση της Κορίνθιανς στις διοργανώσεις του 2012 και 2013. Το απόλυτο ρεκόρ με 17 παιχνίδια ανήκει στην Σπόρτινγκ Κριστάλ, την περίοδο 1962-1969. Στο Σάο Πάολο η Παλμέιρας και η Ατλέτικο Μινέιρο έμειναν στο 0-0 και η πρόκριση θα κριθεί στον επαναληπτικό που γίνει στο Μπέλο Οριζόντε. Η «γκάλο» (Ατλ. Μινέιρο) είχε την ευκαιρία να κερδίσει, αλλά ο Χουλκ αστόχησε σε εκτέλεση πέναλτι στο 42ο λεπτό. Να σημειωθεί, ότι οι Παουλίστας (Παλμέιρας) έφτασαν τα 208 ματς στο Κόπα Λιμπερταδόρες, επίδοση ρεκόρ για συλλόγους από τη Βραζιλία. Επίσης, η Ατλέτικο Μινέιρο συμπλήρωσε 12 ματς αήττητη στο Κόπα Λιμπερταδόρες, με απολογισμό 8 νίκες και 4 ισοπαλίες, ενώ είναι αξιοσημείωτο, ότι δεν έχει δεχτεί γκολ στα 7 πιο πρόσφατα παιχνίδια της στη διοργάνωση!