Σάο Πάολο, São Paulo

Προβάδισμα για Σάο Πάολο και Σεαρά

Πρωταθλήματα

Copa Sudamericana

Εκτός έδρας νίκες πανηγύρισαν η Σάο Πάολο και η Σεαρά, στο πλαίσιο των πρώτων αγώνων για τη φάση των «16» στο Κόπα Σουνταμερικάνα 2022.

Συγκεκριμένα, η «τρικολόρ Παουλίστα» φιλοξενήθηκε από την Ουνιβερσιδάδ Κατόλικα στο Σαντιάγκο της Χιλής και κέρδισε με σκορ 4-2! Δύο γκολ για τη Σάο Πάολο σημείωσε ο 29χρονος επιθετικός Λουτσιάνο, ο οποίος αγωνίστηκε στον Παναθηναϊκό τη σεζόν 2017-18. Επίσης, γκολ και ασίστ είχαν στο ματς για τη βραζιλιάνικη ομάδα ο 32χρονος αμυντικός Ρεϊνάλντο και ο 28χρονος Αργεντινός επιθετικός Τζόναθαν Καγιέρι. Από την πλευρά της η Σεαρά νίκησε με 2-1 τη Δε Στρόνγκεστ στη Βολιβία και συμπλήρωσε 7 συνεχόμενες νίκες στη διοργάνωση! Μάλιστα, ο βραζιλιάνος σύλλογος έκανε και ανατροπή στο σκορ, σημειώνοντας το δεύτερο τέρμα του στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων της αναμέτρησης με τον 28χρονο επιθετικό Ζε Ρομπέρτο. Στο Μοντεβιδέο η Νασιονάλ επικράτησε 2-0 της Ουνιόν ντε Σάντα Φε με σκόρερς τον 21ος ετών φορ Φράνκο Φακούντες και τον 23χρονο αμυντικό Λεάντρο Λοθάνο. Με το ίδιο σκορ επιβλήθηκε η Κόλο Κόλο της Ιντερνασιονάλ στη Χιλή. Τα γκολ πέτυχαν ο 30χρονος Αργεντινός επιθετικός Χουάν Μαρτίν Λουσέρο και ο συμπατριώτης του, ο 21ος ετών φορ Πάμπλο Σολάρι. Προβάδισμα απέκτησε και η Ολίμπια που κέρδισε με 2-0 την Ατλέτικο Γκοϊανιένσε στην Ασουνθιόν, έχοντας ως κορυφαίο παίκτη τον 28χρονο διεθνή μέσο Ντερλίς Γκονζάλες, ο οποίος σκόραρε το πρώτο γκολ και έδωσε την ασίστ στο δεύτερο. Αβαντάζ και για την Ιντεπεντιέντε ντελ Βάγιε που επιβλήθηκε 2-1 της Λανούς στον Ισημερινό, δίνοντας συνέχεια στο εντός έδρας αήττητο που διατηρεί στις διοργανώσεις της CONMEBOL, κόντρα σε κλαμπ της Αργεντινής, έχοντας απολογισμό 7 νίκες και 3 ισοπαλίες σε συνολικά 10 ματς! Από εκεί και πέρα, η Σάντος απέσπασε 1-1 από την Ντεπορτίβο Τάτσιρα στη Βενεζουέλα, αποφεύγοντας την ήττα στο 86ο λεπτό με τέρμα του 26χρονου διεθνούς μέσου από τον Ισημερινό Μπρίαν Ανγκούλο. Χωρίς γκολ (0-0) ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση της Ντερποτίβο Κάλι με αντίπαλο τη Μελγκάρ στην Κολομβία.

Τα ζευγάρια στους «16»

Ντ. Τάτσιρα - Σάντος 1-1 (30’ αυτ. Βινίσιους Ζανοτσέλο - 86’ Ανγκούλο)
Σάντος - Ντ. Τάτσιρα 6/7

Νασιονάλ - Ουνιόν 2-0 (4’ Φαγκούντες, 21’ Λοθάνο)
Ουνιόν - Νασιονάλ 5/7

Ουν. Κατόλικα - Σάο Πάολο 2-4 (47’ Τζαμπέντρι, 85’ Βαλέντσια - 15’ πεν. Ρεϊνάλντο, 28’ + 39’ Λουτσιάνο, 63’ Καγιέρι)
Σάο Πάολο - Ουν. Κατόλικα 7/7

Κόλο Κόλο - Ιντερνασιονάλ 2-0 (12’ Λουτσέρο, 55’ Σολάρι)
Ιντερνασιονάλ - Κόλο Κόλο 5/7

Ντ. Κάλι - Μελγκάρ 0-0
Μελγκάρ - Ντ. Κάλι 6/7

Δε Στρόνγκεστ - Σεαρά 1-2 (5’ Ουρσίνο - 76’ Ερικ, 90’+3 Ζε Ρομπέρτο)
Σεαρά - Δε Στρόνγκεστ 6/7

Ολίμπια - Ατλ. Γκοϊανιένσε 2-0 (36’ Γκονζάλες, 56’ Σίλβα)
Ατλ. Γκοϊανιένσε - Ολίμπια 7/7

Ιντεπεντιέντε ντελ Βάγιε - Λανούς 2-1 (45’+2 Σούνκε, 90’+3 Χ. Αγιόβι - 60’ Μπελμόντε)