Πρεμιέρα με «διπλό» για τη Σάο Πάολο

Πρωταθλήματα

Copa Sudamericana

Ξεκίνησε η φάση των ομίλων στο Κόπα Σουνταμερικάνα 2022!

Στο 4ο όμιλο η Σάο Πάολο φιλοξενήθηκε από την Αζακούτσο στο Περού, προηγήθηκε με 0-1 στο 3ο λεπτό, βρέθηκε να χάνει με 2-1 στο 20’, ισοφάρισε σε 2-2 στο 23ο λεπτό και τελικά εξασφάλισε τη νίκη (2-3) με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του 28χρονου επιθετικού Λουτσιάνο, πρώην παίκτη του Παναθηναϊκού τη σεζόν 2017-18, στο 88’. Στο άλλο ματς του γκρουπ η Χόρχε Βίλστερμαν απέσπασε 1-1 από την Εβερτον στη Χιλή. Στον 1ο όμιλο η Μπαρτσελόνα Σπόρτινγκ Κλουμπ επικράτησε 4-2 της Ουόντερερς Μοντεβιδέο, με τον 28χρονο Ουρουγουανό επιθετικό Γκονζάλο Μαστριάνι να σκοράρει δύο φορές για τους νικητές του ματς. Στο δεύτερο παιχνίδι του γκρουπ η Λανούς έμεινε στο 0-0 με αντίπαλο τη Μετροπολιτάνος στη Βενεζουέλα. Στον 2ο όμιλο η Κουϊάμπα «λύγισε» την αντίσταση της Μελγκάρ με δύο γκολ του 36χρονου επιθετικού Ελτον, ενώ στο Μοντεβιδέο η Ράσινγκ Κλουμπ επικράτησε 1-0 της Ρίβερ Πλέιτ με γκολ του 28χρονου μέσου Λεονέλ Μιράντα στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης. Στον 3ο όμιλο η Ουνιβερσιδάδ Κατόλικα Ισημερινού έμεινε στο 0-0 απέναντι στην Ουνιόν Λα Καλέρα, αντίθετα η Μπάνφιλντ επιβλήθηκε της Σάντος με τέρμα του 21ος ετών μέσου Αγκουστίν Ούρτσι. Για το κλαμπ από την Αργεντινή αυτή ήταν η πρώτη επικράτηση εις βάρος συλλόγου από τη Βραζιλία για τις διοργανώσεις της CONMEBOL από το 3-1 κόντρα στην Ιντερνασιονάλ για τη φάση των «16» στο Κόπα Λιμπερταδόρες 2010.

Στον 5ο όμιλο η 9 ντε Οκτούμπρε βρέθηκε να χάνει εντός έδρας με δύο γκολ διαφορά απέναντι στην Ιντερνασιονάλ, αλλά με ισάριθμα τέρματα του 27χρονου Ουρουγουανού επιθετικού Μάουρο Ντα Λους στο 2ο ημίχρονο πήρε το βαθμό της ισοπαλίας (2-2). Συναρπαστικό ήταν και το ματς στην Παραγουάη, όπου η Ιντεπεντιέντε Μεντεγίν βρέθηκε να χάνει με 1-0 στο 6’ και με 3-2 στο 65’ από την Γκουαϊρένια, αλλά απέσπασε την ισοπαλία (3-3), με τέρμα στο 90’+1 του 20χρονου φορ Χουάν Κουέστα. Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε με ένα γκολ και δύο ασίστ ο 31ος ετών Αργεντινός επιθετικός Λουτσιάνο Πονς. Στον 6ο όμιλο η Ατλέτικο Γκοϊανιένσε επικράτησε 4-0 της Λίγκα ντε Κίτο, με τον 31ος ετών μέσο Ζορζίνιο να σκοράρει και να δίνει και δύο ασίστ. Στη Χιλή η Ντεφένσα ι Χουστίσια πανηγύρισε με 3-1 το «διπλό» κόντρα στην Ντεπόρτες Αντοφαγκάστα, με κορυφαίο παίκτη τον 26χρονο Ουρουγουανό φορ Μιγκέλ Μερεντιέλ, που σκόραρε και έδωσε και ασίστ. Στον 7ο όμιλο η Σεαρά επιβλήθηκε 2-1 της Ιντεπεντιέντε, κάνοντας ανατροπή στο σκορ, ενώ στην Παραγουάη η Χενεράλ Καμπαγιέρο παραχώρησε 1-1 στην Ντεπορτίβο Λα Γκουάιρα. Στον 8ο όμιλο η Φλουμινένσε κέρδισε με 3-0 την Οριέντε Πετρολέρο, που ηττήθηκε για 4η φορά σε ισάριθμες επισκέψεις της στη Βραζιλία για τις διοργανώσεις της CONMEBOL. Στο δεύτερο ματς του γκρουπ η Ουνιόν ντε Σάντα Φε έμεινε στο 1-1 με αντίπαλο την Τζούνιορ.

Συνοπτικά η 1η αγωνιστική

Ουν. Κατόλικα (Ισημ.) - Ουνιόν Λα Καλέρα 0-0

Μπάνφιλντ - Σάντος 1-0 (44’ Ούρτσι)

Σεαρά - Ιντεπεντιέντε 2-1 (61’ πεν. Μεντόζα, 66’ αυτ. Μπενέγκας - 32’ Τόνι)

Εβερτον - Χ. Βίλστερμαν 1-1 (47’ Ντι Γιόριο - 23’ πεν. Οσόριο)

Ατλ. Γκοϊανιένσε - Λίγκα ντε Κίτο 4-0 (62’ Ζορζίνιο, 77’ Σαϊλόν, 87’ Εινερ, 90’+4 Ρίκσον)

Χενεράλ Καμπαγιέρο - Λα Γκουάιρα 1-1 (35’ Κορούλο - 49’ Κουμανά)

Φλουμινένσε - Οριέντε Πετρολέρο 3-0 (30’ Κρις Σίλβα, 39’ Αρίας, 73’ αυτ. Ζάσπε)

Ουνιόν - Τζούνιορ 1-1 (2’ Βέρα - 6’ αυτ. Βέρα)

9 ντε Οκτούμπρε - Ιντερνασιονάλ 2-2 (58’ + 75’ Ντα Λουζ - 25’ Μαουρίτσιο, 26’ Ουέσλι Μοράες)

Αντοφαγκάστα - Ντεφένσα ι Χουστίσια 1-3 (83’ Κολάο - 10’ Μπου, 29’ Τριπίκιο, 57’ Μερεντιέλ)

Κουϊάμπα - Μελγκάρ 2-0 (78’ + 90’+5 Ελτον)

Ρίβερ Πλέιτ Μοντεβιδέο - Ράσινγκ Κλουμπ 0-1 (90’+1 Μιράντα)

Μπαρτσελόνα - Ουόντερερς 4-2 (9’ + 11’ Μαστριάνι, 35’ Καρτσελέν, 54’ Ντίας - 14’ Ριβέρο, 61’ Μέντες)

Μετροπολιτάνος - Λανούς 0-0

Αζακούτσο - Σάο Πάολο 2-3 (7’ Μπάριος, 20’ Τεκέρα - 3’ Αρμπολέδα, 23’ Μιράντα, 88’ πεν. Λουτσιάνο)

Γκουαϊρένια - Μεντεγίν 3-3 (6’ Οτατσού, 56’ Αγιάλα, 65’ αυτ. Αρμπολέδα - 33’ Πονς, 38’ Αρέγκι, 90’+1 Κουέστα)