Γκουαμπιρά, Guabirá

Πολύτιμο τρίποντο με κορυφαίο τον Αλανίς

Βολιβία

Στο 90’+1 εξασφάλισε το τρίποντο εις βάρος της Ρόγιαλ Παρί η Γκουαμπιρά.

Οι δύο ομάδες αναμετρήθηκαν για την 6η αγωνιστική στην Πριμέρα Ντιβισιόν 2023 της Βολιβίας, με την Γκουαμπιρά να κερδίζει με σκορ 3-2 και να φτάνει τους 7 βαθμούς. Για τους γηπεδούχους διακρίθηκε σημειώνοντας 2 γκολ ο Μαρτίν Αλανίς. Ο 30χρονος Ουρουγουανός μέσος αποκτήθηκε πέρσι από τους «κόκκινους» και τους βοήθησε (17 συμμετοχές και 6 γκολ στο πρωτάθλημα) να εξασφαλίσουν τη συμμετοχή τους στο Κόπα Σουνταμερικάνα. Στους 8 πόντους βρίσκεται η Ολγουεϊς Ρέντι που επικράτησε με 2-0 της Νασιονάλ Ποτόσι. Το δεύτερο γκολ των φιλοξενούμενων στην αναμέτρηση σημείωσε ο 25χρονος διεθνής επιθετικός από τη Δομινικανή Δημοκρατία Ντόρνι Ρομέρο, ο οποίος έφτασε τα 5 γκολ σε 4 συμμετοχές στην Πριμέρα Ντιβισιόν 2023. Πέρσι, με τη φανέλα της Ρεάλ Σάντα Κρουζ πέτυχε συνολικά 16 τέρματα σε 34 ματς πρωταθλήματος. Εξάλλου, η Μπολίβαρ επιβλήθηκε 1-0 της Αουρόρα με τέρμα του 30χρονου Ισπανού μέσου Πάμπλο Ερβίας και μείωσε στον έναν πόντο (15π. - 16π.) από την πρωτοπόρο Δε Στρόνγκεστ. Η τελευταία έφερε ισοπαλία με σκορ 1-1 απέναντι στη Ρεάλ Σάντα Κρουζ. Μάλιστα, απέφυγε την ήττα ισοφαρίζοντας στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων της αναμέτρησης με γκολ του 31ος ετών Κολομβιανού μέσου Μάικλ Ορτέγκα. Εν τω μεταξύ, η Μπλούμινγκ ηττήθηκε με 3-2 από την Ατλέτικο Παλμαφλόρ και έμεινε χωρίς νίκη στη διοργάνωση, έχοντας απολογισμό 1 ισοπαλία και 5 ήττες. Το συγκεκριμένο ματς ήταν επεισοδιακό με τους γηπεδούχους να έχουν αποκτήσει προβάδισμα δύο τερμάτων στο 82ο λεπτό, τους φιλοξενούμενους να ισοφαρίζουν σε 2-2 στις καθυστερήσεις, αλλά στο ίδιο διάστημα να δέχονται και τρίτο γκολ.

Συνοπτικά η 6η αγωνιστική

Ιντεπεντιέντε - Γκραν Μαμορέ 4-0 (19’ Ραμίρες, 23’ Οσόριο, 32’ Ριβέρα, 68’ Μαρτίνες)

Σάντα Κρουζ - Δε Στρόνγκεστ 1-1 (37’ Γκονζάλες - 90’+7 Ορτέγκα)

Γκουαμπιρά - Ρόγιαλ Παρί 3-2 (30’ και 90’+1 Αλανίς, 45’+8 πεν. Μιράντα - 68’ και 81’ Σελέκια)

Τομαγιάπο - Οριέντε Πετρολέρο 1-1 (46’ Τζεφίνιο - 24’ Κορέα)

Νασιονάλ - Ολγουεϊς Ρέντι 0-2 (3’ Ερέρα, 24’ Ρομέρο)

Μπολίβαρ - Αουρόρα 1-0 (80’ Ερβίας)

Ατλ. Παλμαφλόρ - Μπλούμινγκ 3-2 (19’ πεν. και 90’+38 Κανιέτε, 82’ πεν. Αλβαρες - 86’ Ροντρίγκες, 90’+24 Σινιστέρα)

Βίντο - Βάκα Ντίες 2-0 (75’ και 85’ Ντουτούρνο)