Δε Στρόνγκεστ, The Strongest

Πήρε «ρεβάνς» ο Ντιέγκο Βαγιάρ

Βολιβία

Νικήτρια στο παραδοσιακό ντέρμπι με αντίπαλο την Μπολίβαρ αναδείχθηκε η Δε Στρόνγκεστ.

Οι δύο ομάδες αναμετρηθήκαν για την 3η αγωνιστική στο Τορνέο Απερτούρα 2023 της Βολιβίας. Η Δε Στρόνγκεστ κέρδισε με σκορ 3-2 και έφτασε τους 9 βαθμούς στην κατάταξη, έναντι 6 της Μπολίβαρ. Είναι αξιοσημείωτο, ότι το τρίτο γκολ της «τίγκρε» στο ντέρμπι σημείωσε ο Ντιέγκο Βαγιάρ. Ο 29χρονος διεθνής μέσος είχε κακή απόδοση στον περσινό τελικό του Τορνέο Απερτούρα, όταν η Μπολίβαρ είχε επικρατήσει με 3-0 και είχε εξασφαλίσει τον τίτλο και έψαχνε την ευκαιρία να πάρει «ρεβάνς». Τα κατάφερε στο 31ο «Super Clásico» της καριέρας του, μάλιστα αυτό ήταν και το πρώτο γκολ που πέτυχε απέναντι στους «σελέστες»! Στους 7 πόντους στη βαθμολογία βρίσκεται η Οριέντε Πετρολέρο που επέστρεψε στις επιτυχίες, μετά το υπέρ της 2-0 εις βάρος της Ιντεπεντιέντε Πετρολέρο. Τους 7 βαθμούς έφτασε και η Αουρόρα που κέρδισε για 2η συνεχόμενη αγωνιστική, αυτή τη φορά με 2-0 τη Νασιονάλ Ποτόσι. Τη 2η νίκη της στη διοργάνωση, φτάνοντας τους 6 πόντους, πανηγύρισε η Ατλέτικο Παλμαφλόρ που επιβλήθηκε με σκορ 3-0 της Ρόγιαλ Παρί. Για τους φιλοξενούμενους σκόραρε δύο φορές ο 30χρονος διεθνής επιθετικός Γκίλμπερτ Αλβαρες, επίσης ένα γκολ και μια ασίστ είχε ο 29χρονος διεθνής μέσος Χόρχε Ρόχας, ενώ δύο ασίστ έδωσε ο 27χρονος διεθνής μέσος Λουΐς Βάργκας. Εξάλλου, με εντυπωσιακό τρόπο πήρε το πρώτο της τρίποντο στο νέο πρωτάθλημα η Ουνιβερσιτάριο ντε Βίντο. Συγκεκριμένα, οι «ερυθρόλευκοι» φιλοξενήθηκαν από την Μπλούμινγκ και πήραν το προβάδισμα στο 7ο λεπτό. Οι γηπεδούχοι ωστόσο «γύρισαν» το ματς σε 2-1 στο 45’, αλλά οι φιλοξενούμενοι «απάντησαν»  με τον ίδιο τρόπο, κάνοντας το 2-3 στο 77ο λεπτό! Στο 85’ ο 24χρονος μέσος Ρίσε Γκόμες ισοφάρισε σε 3-3, αλλά στο 89ο λεπτό ο 27χρονος διεθνής επιθετικός Ουΐλιαμ Αλβαρες βρήκε δίχτυα και εξασφάλισε τη νίκη για τη Βίντο! Τους τρεις βαθμούς της νίκης πήρε και η Γκουαμπιρά που «λύγισε» την αντίσταση της Ρεάλ Τομαγιάπο με γκολ του 30χρονου επιθετικού Φρέντι Αμπαστοφλόρ.

Συνοπτικά η 3η αγωνιστική

Μπλούμινγκ - Βίντο 3-4 (26’ και 45’ Ροντρίγκες, 85’ Γκόμες - 7’ Αμπρέγκο, 58’ Βίλα, 77’ Ντουτούμο, 89’ Αλβαρες)

Δε Στρόνγκεστ - Μπολίβαρ 3-2 (14’ πεν. Τριβέριο, 43’ Αρίας, 83’ Βαγιάρ - 23 πεν. Ρ. Φερνάντες, 90’+13 πεν. Ποβέντα)

Ρόγιαλ Παρί  - Ατλ. Παλμαφλόρ 0-3 (60’ και 71’ Αλβαρες, 78’ Ρόχας)

Γκουαμπιρά - Τομαγιάπο 1-0 (90’+4 Αμπαστοφλόρ)

Οριέντε Πετρολέρο - Ιντεπεντιέντε 2-0 (9’ Ρόχας, 51’ Βάκα)

Γκραν Μαμορέ - Χ. Βίλστερμαν 1-1 (24’ πεν. Ρόμπλες - 31’ Εσπάρτσα)