Ουν. Κατόλικα, Universidad Católica

Πέρασε στην 1η θέση η Κατόλικα

Χιλή

Επιστροφή στην κορυφή της βαθμολογίας του Καμπεονάτο Νασιονάλ 2021 της Χιλής για την Ουνιβερσιδάδ Κατόλικα.

Η κάτοχος του τίτλου είχε βρεθεί για τελευταία φορά στην 1η θέση της κατάταξης την 4η αγωνιστική, αλλά επανήλθε, έπειτα από το 3-0 εις βάρος της Ο’Χίγκινς, που την έφερε στους 22 βαθμούς. Στους 21 πόντους βρίσκονται η 2η Αουντάξ Ιταλιάνο και η 3η Ουνιόν Λα Καλέρα. Οι «ιτάλικος» απέσπασαν ισοπαλία με σκορ 1-1 από την Κόλο Κόλο, ισοφαρίζοντας στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων της αναμέτρησης με γκολ του 32χρονου αμυντικού Φαμπιάν Τόρες. Από την πλευρά τους, οι «ρόχος» έφεραν 3-3 με αντίπαλο τη Μελιπίγια, σε ένα συναρπαστικό ματς. Συγκεκριμένα, η Ουνιόν Λα Καλέρα προηγήθηκε με τρία γκολ διαφορά στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, με τον 29χρονο Ουρουγουανό επιθετικό Οκτάβιο Ριβέρο να βρίσκει δίχτυα για 5η φορά σε 10 συμμετοχές στη διοργάνωση, ωστόσο η συνέχεια ανήκε στους γηπεδούχους. Μείωσαν σε 1-3 στο 50ο λεπτό με τον 21ος ετών αμυντικό Κρίστιαν Ζαβάλα και τελικά απέφυγαν την ήττα με δύο τέρματα, το πρώτο στο 90’ από τον 27χρονο Αργεντινό φορ Χουάν Ντούμα και το δεύτερο στο 90’+4 από τον 32χρονο Αργεντινό επιθετικό Γκονζάλο Σόσα! Εξάλλου, στο 0-0 με αντίπαλο την Ουατσιπάτο έμεινε η 4η στη βαθμολογία με 19 πόντους Ντεπόρτες Λα Σερένα, αντίθετα η Ουνιβερσιδάδ ντε Τσίλε κέρδισε για 2η συνεχόμενη αγωνιστική και ανέβηκε στην 6η θέση με 18 πόντους. Η «U» επιβλήθηκε 2-1 της Κουρικό Ουνίδο, κάνοντας ανατροπή στο σκορ, με τον 36χρονο Αργεντινό επιθετικό Χοακίν Λαριβέι να σημειώνει το νικητήριο τέρμα και με συνολικά 8 γκολ σε 11 συμμετοχές να είναι ο πρώτος σκόρερ στο Καμπεονάτο Νασιονάλ 2021.

Συνοπτικά η 12η αγωνιστική

Εβερτον - Ουνιόν Εσπανιόλα 2-0 (9’ Περέιρα, 12’ Μπάριος)

Νιουμπλένσε - Ντ. Αντοφαγκάστα 0-0

Μελιπίγια - Ουνιόν Λα Καλέρα 3-3 (50’ Ζαβάλα, 90’ Ντούμα, 90’+4 Σόσα - 18’ πεν. Βίλκες, 41’ Μαρτίνες, 45’+3 πέν. Ριβέρο)

Κόλο Κόλο - Αουντάξ Ιταλιάνο 1-1 (83’ Τζιλ - 90’+4 Τόρες)

Ουατσιπάτο - Λα Σερένα 0-0

Παλεστίνο - Σαντιάγκο Ουόντερερς 2-0 (63’ Σουάρες, 73’ Χιμένες)

Κουρικό Ουνίδο - Ουν. ντε Τσίλε 1-2 (45’+1 πεν. Κονίλιο - 49’ Λόμπος, 54’ Λαριβέι)

Ουν. Κατόλικα - Ο’Χίγκινς 3-0 (50’ Λανάρο, 78’ αυτ. Καχάις, 86’ Γκουτιέρες)

Ρεπό: Κομπρεσάλ