Ατλ. Γκράου, Atlético Grau

«ΟΚ» η Ατλ. Γκράου με Βιγιαμαρίν

Περού

Τους 20 βαθμούς στο Τορνέο Κλαοσούρα 2022 του Περού έφτασε η Ατλέτικο Γκράου.

Στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής οι «μπλάνκος» κέρδισαν με 3-1 την Ντεπορτίβο Μπινασιονάλ και διατηρήθηκαν στην 1η θέση της βαθμολογίας. Για την Ατλέτικο Γκράου διακρίθηκε με την απόδοσή του στην αναμέτρηση, σημειώνοντας δύο γκολ ο 30χρονος επιθετικός Ζοάο Βιγιαμαρίν. Στη 2η θέση της κατάταξης με 18 πόντους ακολουθεί η Μελγκάρ που νίκησε με 2-1 την Ουνιβερσιδάδ Σαν Μαρτίν και συμπλήρωσε 5 συνεχόμενες νίκες στη διοργάνωση. Για την κάτοχο του Τορνέο Απερτούρα 2022 σκόραραν ο 28χρονος μέσος Ζιαν Πιερ Αρτσιμπάντ και ο 31ος ετών Αργεντινός μέσος Μάρτιν Πέρες. Στη 3η θέση της βαθμολογίας με 18 βαθμούς υποχώρησε η Σπόρτινγκ Κριστάλ που «κόλλησε» στο 0-0 με αντίπαλο τη Σέζαρ Βαγιέχο. Την 4η θέση με 17 πόντους κατέχει η Αλιάνσα Λίμα που απέσπασε ισοπαλία με σκορ 1-1 από την Καχαμάρκα, που απέφυγε την ήττα με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του 36χρονου Κολομβιανού μέσου Ντόναλντ Μιγιάν στο 8ο λεπτό των καθυστερήσεων της αναμέτρησης. Εξάλλου, η Αλιάνσα Ατλέτικο «σκαρφάλωσε» στην 6η θέση της βαθμολογίας με 15 βαθμούς, επικρατώντας 1-0 της Σιενσιάνο με τέρμα του 30χρονου Παραγουανού επιθετικού Αντριάν Φερνάντες. Για τους «κυανόλευκους» αυτή ήταν η 4η νίκη στις 5 τελευταίες υποχρεώσεις τους στη διοργάνωση.