Σέρο Πορτένιο, Cerro Porteño

Νικήτρια στο «Clásico del Asunción» η Σέρο Πορτένιο

Παραγουάη

Μείωσε την απόστασή της από την 1η θέση στη βαθμολογία του Τορνέο Κλαοσούρα 2021 στην Παραγουάη η Σέρο Πορτένιο.

Στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής η «τσικλόν» αναμετρήθηκε με τη Λιμπερτάδ, στο ντέρμπι της πρωτεύουσας Ασουνθιόν και κέρδισε με σκορ 2-0, φτάνοντας τους 19 βαθμούς και διατηρώντας τη 2η θέση. Αντίθετα, η κάτοχος του Τορνέο Απερτούρα 2021 υποχώρησε στην 9η θέση, μένοντας στους 11 πόντους. Τα γκολ για τη Σέρο Πορτένιο σημείωσαν ο 30χρονος Αργεντινός μέσος Κλαούντιο Ακίνο και ο 22χρονος επιθετικός Ρόμπερτ Μοράλες. Να σημειωθεί, ότι η Σέρο Πορτένιο είχε να επικρατήσει ως φιλοξενούμενη της Λιμπερτάδ από το 2017. Επίσης, η «αζουλγκράνα» (Σέρο Πορτένιο) μείωσε στο -3 την απόστασή της από την πρωτοπόρο με 22 βαθμούς στην κατάταξη Γκουαρανί, που απέτυχε να νικήσει για 3η συνεχόμενη αγωνιστική. Συγκεκριμένα, οι «κιτρινόμαυροι» (Γκουαρανί) παραχώρησαν 1-1 στη Νασιονάλ Ασουνθιόν. Ισοπαλία με σκορ 3-3 έφεραν η 3η με 17 πόντους Σπορτίβο Λουκένιο και η 4η με 16 βαθμούς Σολ ντε Αμέρικα. Μάλιστα, οι γηπεδούχοι (Λουκένιο) προηγήθηκαν με 3-0 στο 41ο λεπτό, αλλά οι φιλοξενούμενοι «απάντησαν» με ισάριθμα τέρματα στο 2ο ημίχρονο. Από εκεί και πέρα, η 5η με 15 βαθμούς Ρίβερ Πλέιτ Ασουνθιόν απέτυχε να κερδίσει για 4η φορά στις 5 τελευταίες αγωνιστικές, παραχωρώντας 1-1 στην Γκουαϊρένια. Επίσης, η 12 ντε Οκτούμπρε επιβλήθηκε 2-1 της Ολίμπια και βελτίωσε τη θέση της στην ειδική βαθμολογία με τις ομάδες που υποβιβάζονται. Αυτό ήταν το πρώτο «διπλό» της 12 ντε Οκτούμπρε απέναντι στην Ολίμπια από το Τορνέο Κλαοσούρα 2007.

Συνοπτικά η 11η αγωνιστική

Ολίμπια - 12 ντε Οκτούμπρε 1-2 (44’ Σαλσέδο - 20’ Νούνιες, 90’+6 πεν. Αγκιλάρ)

Σπορτίβο Λουκένιο - Σολ ντε Αμέρικα 3-3 (10’ Γκαμάρα, 22’ Βιγιάλμπα, 41’ Κάστρο - 62’ αυτ. Βιγιάλμπα, 76’ Τολέδο, 81’ Αγιάλα)

Ρίβερ Πλέιτ - Γκουαϊρένια 1-1 (84’ πεν. Καμπαγιέρο - 18’ Βερντούν)

Γκουαρανί - Νασιονάλ 1-1 (6’ Οβιέδο - 90’+4 Φλέιτας)

Λιμπερτάδ - Σέρο Πορτένιο 0-2 (7’ Ακίνο, 83’ Μοράλες)