Νικήτρια η Σάο Πάολο στο «San-São»

Κύριες Ομάδες

Βραζιλία

Τη 2η νίκη της στο Μπραζιλεϊράο Α’ 2022 σημείωσε η Σάο Πάολο.

Στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής η «τρικολόρ Παουλίστα» κέρδισε με 2-1 τη Σάντος σε ένα εκ των ντέρμπι της Πολιτείας του Σάο Πάολο, γνωστό ως «San-São». Για τη Σάο Πάολο που έφτασε τους 7 βαθμούς σκόραραν ο 28χρονος Αργεντινός επιθετικός Τζόναθαν Καγιέρι, ο οποίος «μετράει» συνολικά 5 γκολ σε 4 εμφανίσεις στο πρωτάθλημα και ο 28χρονος φορ και πρώην παίκτης του Παναθηναϊκού τη σεζόν 2017-18 Λουτσιάνο. Για τη Σάντος, που έχει και αυτή 7 πόντους, είχε ισοφαρίσει προσωρινά ο 19χρονος φορ Μάρκος Λεονάρντο. Εξάλλου, στην κορυφή της κατάταξης με 9 βαθμούς βρίσκεται η Κορίνθιανς που «λύγισε» την αντίσταση της Φορταλέτσα με τέρμα του 26χρονου αμυντικού Ματέους Ζούσα. Στη 2η θέση με 8 πόντους ακολουθεί η Μπραγκαντίνο που επικράτησε 1-0 της Σεαρά με γκολ του 34χρονου επιθετικού Ιταλο. Επίσης, τους 7 βαθμούς στην κατάταξη έφτασε η Κοριτίμπα που επιβλήθηκε 3-2 της Φλουμινένσε, αν και βρέθηκε να χάνει με 0-2 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Η «γκλοριόζο» πέτυχε τρία γκολ στο δεύτερο ημίχρονο, με τον 36χρονο φορ Λέο Γκαμάλιο να πετυχαίνει δύο εξ αυτών, το δεύτερο στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων της αναμέτρησης. Να σημειωθεί, ότι η Κοριτίμπα είχε να επικρατήσει της Φλουμινένσε από την 33η αγωνιστική στο Μπραζιλεϊράο Α’ 2014, όταν είχε νικήσει με σκορ 1-0. Το τρίποντο στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής πήρε και η Αμέρικα Μινέιρο και έχει 6 βαθμούς στην κατάταξη. Συγκεκριμένα, οι «ντεκακαμπεάο» επιβλήθηκε 1-0 της Ατλέτικο Παραναένσε με γκολ του 24χρονου Κολομβιανού μέσου Χουάν Ραμίρες.

Συνοπτικά η 4η αγωνιστική

Φλαμένγκο - Παλμέιρας 0-0

Αμέρικα Μινέιρο - Ατλ. Παραναένσε 1-0 (75’ Ραμίρες)

Σεαρά - Μπραγκαντίνο 0-1 (17’ Ιταλο)

Γκοϊάς - Ατλ. Μινέιρο 2-2 (53’ Απόντι, 80’ πεν. Ελβις - 39’ Χουλκ, 56’ Βάργκας)

Γκουϊάμπα - Ατλ. Γκοϊανιένσε 1-1 (82’ Ροντριγκίνιο - 45’ Ζορζίνιο)

Μποταφόγκο - Ζουβεντούδε 1-1 (83’ πεν. Ντιέγκο Γκονσάλβες - 64’ Πίτα)

Κορίνθιανς - Φορταλέτσα 1-0 (53’ αυτ. Ματέους Ζούσα)

Κοριτίμπα - Φλουμινένσε 3-2 (53’ πεν. + 90’+5 Λέο Γκαμάλιο, 61’ Αντρέι - 19’’ + 36’ Γκάνσο)

Ιντερνασιονάλ - Αβαΐ 0-0

Σάο Πάολο - Σάντος 2-1 (10’ Καγιέρι, 82’ πεν. Λουτσιάνο - 45’+1 Μάρκος Λεονάρντο)