Κάρλος Μανούτσι, Carlos Mannucci

Νίκη παραμονής για την Κάρλος Μανούτσι

Περού

Διατήρησε τις ελπίδες της για παραμονή στη Λίγκα 1 του Περού η Κάρλος Μανούτσι.

Στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής στο Τορνέο Κλαοσούρα 2022 οι «καρλίστας» αναμετρήθηκαν με την Ουνιβερσιδάδ Σαν Μαρτίν, με αμφότερες τις ομάδες να στοχεύουν στην παραμονή τους στην κατηγορία. Η Κάρλος Μανούτσι κέρδισε με 3-2 και έφτασε τους 24 βαθμούς και τη 14η θέση στη συγκεντρωτική κατάταξη της σεζόν (Απερτούρα 2022 - Κλαοσούρα 2022), αφήνοντας τη Σαν Μαρτίν στους 19 πόντους και τη 17η θέση που «οδηγεί» σε αγώνα μπαράζ για την παραμονή. Το ματς ήταν συναρπαστικό, με τους γηπεδούχους να παίρνουν το προβάδισμα στο 22ο λεπτό, τους φιλοξενούμενους να «γυρίζουν» το ματς σε 1-2 στο 40’, αλλά τελικά να δέχονται την ανατροπή από την Κάρλος Μανούτσι που σημείωσε το τρίτο της τέρμα στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων της αναμέτρησης με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του 25χρονου επιθετικού Χοσέ Ριβέρα. Το ίδιο «σκηνικό» επικρατούσε και στο ματς της Αζακούτσο με αντίπαλο την Ντεπορτίβα Τάρμα. Η τελευταία επικράτησε με 2-1 και απομακρύνθηκε από τη ζώνη του υποβιβασμού, όπου παραμένει η Αζακούτσο. Για τη «σελέστε» (Τάρμα) σκόραραν ο 27χρονος Ουρουγουανός επιθετικός Φακούντο Ροντρίγκες με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι και ο 23χρονος αμυντικός Γκου Τσόι. Εξάλλου, η Ατλέτικο Γκράου επιβλήθηκε 2-1 της Ντεπορτίβο Μουνισιπάλ, συμπλήρωσε 5 συνεχόμενες νίκες στη διοργάνωση και «σκαρφάλωσε» στην κορυφή της κατάταξης με 16 πόντους. Για τους «μπλάνκος» (Γκράου) διακρίθηκε με την απόδοσή του, σημειώνοντας ένα γκολ και δίνοντας μια ασίστ ο 36χρονος Αργεντινός επιθετικός Ροντρίγκο Σαλίνας, ο οποίος έφτασε συνολικά τη φετινή σεζόν (Απερτούρα 2022 - Κλαοσούρα 2022) τα 11 τέρματα σε 22 εμφανίσεις.

Συνοπτικά η 7η αγωνιστική

Σπόρτινγκ Κρισιάλ - Κάρλος Στάιν 3-2 (21’ Μπουονανότε, 68’ Μέρλο, 77’ αυτ. Τεκέρα - 6’ + 51’ Παλάσιος)

Κάρλος Μανούτσι - Σαν Μαρτίν 3-2 (22’ Νούνιες, 61’ Σουκάρ, 90’+5 πεν. Ριβέρα - 25’ Αρόγιο, 40’ Ρόχας)

Αζακούτσο - Τάρμα 1-2 (38’ αυτ. Τσόι - 56’ πεν. Ροντρίγκες, 76’ Τσόι)

Ουνιβερσιτάριο - Μπινασιονάλ 2-0 (28’ + 48’ Σουκάρ)

Αλιάνσα Ατλέτικο - Σέζαρ Βαγιέχο 3-0 (34’ πεν. Τόρες, 43’ Αρίας, 61’ Ζανελάτο)

Ατλ. Γκράου - Μουνισιπάλ 2-1 (45’ πεν. Σαλίνας, 62’ Τεχάντα - 87’ Εσπινόζα)

Σπορ Μπόις - Σιενσιάνο 2-1 (25’ Αλαρκόν, 45’+2 Νιέτο - 58’ πεν. Ριόχας)

Σπορ Ουανκάγιο - Καχαμάρκα 4-0 (49’ Μπαλτά, 53’ + 60’ Μπενίτες, 87’ Μονσάλβο)

Μελγκάρ - Ακαντέμια Καντολάο 3-1 (48’ + 89’ Κουέστα, 53’ Ρέινα - 11’ Ντ’Αρίγκο)