Μπαρτσελόνα, Barcelona
Νέα

Νίκη με κορυφαίο τον Κορτές

Τους 9 βαθμούς στη Serie A 2022 του Ισημερινού έφτασε η Μπαρτσελόνα Σπόρτινγκ Κλουμπ.

Στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής οι «καναρίος» αναμετρήθηκαν με τη 9 ντε Οκτούμπρε και πήραν τη νίκη με σκορ 3-1. Κορυφαίος παίκτης για την Μπαρτσελόνα στο συγκεκριμένο ματς αναδείχθηκε ο 26χρονος διεθνής μέσος Γκαμπριέλ Κορτές, που σκόραρε δύο φορές και έδωσε την ασίστ στο γκολ του 32χρονου διεθνούς επιθετικού Κάρλος Γκαρσές. Εξάλλου, στους 6 πόντους ισοβαθμούν οι Ιντεπεντιέντε ντελ Βάγιε, Ντεπορτίβο Κουένκα και Λίγκα ντε Κίτο. Οι κάτοχοι του τίτλου (Ιντεπεντιέντε) «λύγισαν» την αντίσταση της Αούκας με τέρμα του 28χρονου διεθνούς μέσου Τζούνιορ Σορνόζα, ενώ η «ρόχο» (Κουένκα) επικράτησε 2-1 της Γκουαλακέο, σημειώνοντας το δεύτερο γκολ στο 81ο λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του 34χρονου Αργεντινού φορ Ραούλ Μπετσέρα. Από την πλευρά της, η «U» (Λίγκα) επιβλήθηκε 2-1 της Ουνιβερσιδάδ Κατόλικα στο «Clásico Universitario». Μάλιστα, η Λίγκα ντε Κίτο βρέθηκε να χάνει στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, αλλά «γύρισε» το ματς με γκολ του 26χρονου Αργεντινού επιθετικού Τόμας Μολίνα και του 22χρονου διεθνούς μέσου Αλεχάντερ Αλβαράδο. Επίσης, τις πρώτες τους νίκες στο πρωτάθλημα πανηγύρισαν οι Μουσούκ Ρούνα και Ντελφίν. Η πρώτη επικράτησε 3-1 της Τέκνικο Ουνιβερσιτάριο, με τον 26χρονο Αργεντινό φορ Σαντιάγκο Τζιορντάνα να βρίσκει δύο φορές δίχτυα. Στο «Εστάντιο Τζοκάι» η Ντελφίν επιβλήθηκε 1-0 της Μακαρά με γκολ του 26χρονου μέσου Τζοστίν Αλμάν.

Συνοπτικά η 3η αγωνιστική

Εμελέκ - Γκουαγιακίλ Σίτι 2-2 (6’ πεν. Ροντρίγκες, 32’ Κιρόγκα - 10’ Κλεμπίνιο, 90’+6 Ραμόν)

Τέκνικο Ουνιβερσιτάριο - Μουσούκ Ρούνα 1-3 (45’+1 Σαντακρούζ - 25’ Ζαμπράνο, 28’ + 37’ πεν. Τζιορντάνα)

Λίγκα ντε Κίτο - Ουν. Κατόλικα 2-1 (82’ Μολίνα, 83’ Αλβαράδο - 45’+2 Τσεβάγιος)

9 ντε Οκτούμπρε - Μπαρτσελόνα 1-3 (45’+7 πεν. Λούνα - 1’ + 45’ πεν. Κορτές, 36’ Γκαρσές)

Κουμπαγιά - Ορένσε 1-1 (45’+1 Ουκίγιας - 50’ Βιγιάγκρα)

Ντελφίν - Μακαρά 1-0 (12’ Αλμαν)

Ιντεπεντιέντε ντελ Βάγιε - Αούκας 1-0 (45’ Σομόζα)

Ντ. Κουένκα - Γκουαλακέο 2-1 (20’ Αλμέιντα, 81’ πεν. Μπετσέρα - 40’ Βέργκες)