Ουνιόν Εσπανιόλα, Unión Española

Νίκη κορυφής για την Ουνιόν Εσπανιόλα

Χιλή

Η Κόλο Κόλο και η Ουνιόν Εσπανιόλα ισοβαθμούν με 17 πόντους στην κορυφή της βαθμολογίας στο Καμπεονάτο 2022 της Χιλής.

Οι δύο ομάδες αναμετρήθηκαν για την 9η αγωνιστική της διοργάνωσης, με τους «χισπάνος» να επικρατούν 2-1, αν και βρέθηκαν να χάνουν στο 14ο λεπτό. Πρωταγωνιστής της επικράτησης των γηπεδούχων αναδείχθηκε ο 28χρονος Αργεντινός επιθετικός Λεάντρο Γκαράτε, ο οποίος σημείωσε δύο γκολ. Εξάλλου, στην 5η θέση της βαθμολογίας με 14 πόντους και σε τροχιά εξόδου στις διοργανώσεις της CONMEBOL (θέσεις 1-7), διατηρήθηκε η Ο’Χίγκινς, που επικράτησε 2-1 της Κοκίμπο Ουνίδο, σημειώνοντας το δεύτερο τέρμα της στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων της αναμέτρησης με τον 35χρονο πρώην διεθνή μέσο Πέδρο Ερνάντες. Στην 8η θέση με 13 βαθμούς ανέβηκε η Ουατσιπάτο, που κέρδισε για 2η συνεχόμενη αγωνιστική, αυτή τη φορά με 1-0 την Εβερτον. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημείωσε ο 21ος ετών μέσος Μαξιμιλιάνο Ροντρίγκες. Να σημειωθεί, ότι η Ουατσιπάτο είχε να νικήσει ως φιλοξενούμενη την Εβερτον από το υπέρ της 3-2 για τη 17 αγωνιστική στο Τορνέο Απερτούρα 2013-14. Εκτός έδρας νίκη πανηγύρισε και η 12η με 9 βαθμούς Αουντάξ Ιταλιάνο, που επικράτησε 1-0 της Κομπρεσάλ, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του 26χρονου Αργεντινού επιθετικού Λαουτάρο Παλάσιος, ο οποίος έφτασε συνολικά τα 6 γκολ σε 9 συμμετοχές στο πρωτάθλημα. Μαζί της ισοβαθμεί η 13η Ντεπόρτες Λα Σερένα, που σημείωσε την έκπληξη της αγωνιστικής, επικρατώντας 2-0 της Ουνιβερσιδάδ Κατόλικα. Είναι αξιοσημείωτο, ότι πρόκειται για την πρώτη νίκη της Λα Σερένα απέναντι στην Ουνιβερσιδάδ Κατόλικα σε επίπεδο πρωταθλήματος από το 1997, ενώ είναι το πρώτο «διπλό», επίσης σε επίπεδο πρωταθλήματος από το 1991! Στη 14η θέση με 8 πόντους ακολουθεί η Κοκίμπο Ουνίδο, που «λύγισε» την αντίσταση της Ουνιβερσιδάδ ντε Τσίλε με τέρμα του 30χρονου Αργεντινού μέσου Νίκολας Γκαούνα στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων του ματς.