Αργεντινή, Argentina

Νίκες για Αργεντινή, Ουρουγουάη

Πρωταθλήματα

Mundial

Σέντρα στην προκριματική φάση για το Παγκόσμιο Κύπελλο 2022 του Κατάρ, στη ζώνη της Νότιας Αμερικής.

Στο Μπουένος Αιρες η Αργεντινή με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Λιονέλ Μέσι «λύγισε» την αντίσταση του Ισημερινού και ξεκίνησε με νίκη τις υποχρεώσεις της. Να σημειωθεί, ότι η «αλμπισελέστε» μετράει 6 νίκες, 1 ισοπαλία και 1 ήττα ως γηπεδούχος απέναντι στο Εκουαδόρ, στο πλαίσιο προκριματικών φάσεων Μουντιάλ. Το τρίποντο πήρε και η Ουρουγουάη, που επικράτησε 2-1 της Χιλής, με τον 24χρονο επιθετικό της Βαλένθια Μάξι Γκόμες, να σημειώνει το νικητήριο γκολ για τους «τσαρούας» στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων. Είναι αξιοσημείωτο, ότι οι Χιλιανοί δεν έχουν κερδίσει ως φιλοξενούμενοι τους Ουρουγουανούς σε συνολικά 9 (8 ήττες - 1 ισοπαλία) παιχνίδια στο πλαίσιο προκριματικών φάσεων Μουντιάλ! Εξάλλου, στην Ασουνθιόν, Παραγουάη και Περού έφεραν ισοπαλία με σκορ 2-2. Τα γκολ των γηπεδούχων σημείωσε ο 28χρονος επιθετικός της Σαν Λορένσο Ανχελ Ρομέρο, ενώ σκόρερ για τους φιλοξενούμενους ήταν ο 29χρονος μέσος της Αλ-Χιλάλ, Αντρε Καρίγιο.