Ολίμπια, Olimpia

Με Μπρουέρα στο 90’+5 η Ολίμπια

Παραγουάη

Τη νίκη με 2-1 κόντρα στη Λιμπερτάδ, στο «clásico blanco y negro» πανηγύρισε η Ολίμπια.

Οι δύο ομάδες αναμετρήθηκαν για την 8η αγωνιστική στο Τορνέο Απερτούρα 2023 της Παραγουάης. Η Λιμπερτάδ προηγήθηκε στο σκορ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του 28χρονου διεθνούς επιθετικού Εκτορ Βιγιάλμπα, αλλά η Ολίμπια «γύρισε» το ντέρμπι με γκολ του 29χρονου επιθετικού Μπρίαν Μοντενέγκρο και τέρμα του 24χρονου Αργεντινού φορ Φακούντο Μπρουέρα στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων της αναμέτρησης! Παρά την ήττα, η Λιμπερτάδ διατηρήθηκε στην 1η θέση της βαθμολογίας με 19 βαθμούς, ενώ η Ολίμπια έφτασε τους 15 πόντους και κατέχει την 3η θέση στην κατάταξη. Στην 4η θέση με 14 βαθμούς ακολουθεί η Σέρο Πορτένιο που επανήλθε στις νίκες, έπειτα από 3 συνεχόμενες ισοπαλίες κερδίζοντας με 3-2 τη Χενεράλ Καμπαγιέρο. Μάλιστα, η «τσικλόν» βρέθηκε να χάνει με δύο γκολ διαφορά στο 34ο λεπτό, αλλά στη συνέχεια πέτυχε τρία τέρματα και εξασφάλισε το τρίποντο. Για τους φιλοξενούμενους διακρίθηκε με την απόδοσή του ο 33χρονος Αργεντινός φορ Ντιέγκο Τσουρίν, ο οποίος σημείωσε γκολ και έδωσε και ασίστ. Επίσης, η Σπορτίβο Αμελιάνο επιβλήθηκε 1-0 της Γκουαϊρένια, συμπλήρωσε 3 συνεχόμενες νίκες στη διοργάνωση και ανέβηκε στην 5η θέση της βαθμολογίας με 13 πόντους. Το μοναδικό τέρμα στην αναμέτρηση πέτυχε ο 22χρονος φορ Ρίσαρντ Τοράλες. Εν τω μεταξύ, η Τακουαρί πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στο Τορνέο Απερτούρα 2023. Συγκεκριμένα, οι «πούμας» επικράτησαν 2-0 της Ρεσιστέντσια στο «Λουΐς Αλφόνσο Τζιάνι». Επίσης, ο 21ος ετών επιθετικός Μαρτσέλο Πέρες σκόραρε για 6η φορά σε 8 ματς στη διοργάνωση και εξασφάλισε στην Σπορτίβο Λουκένιο τη νίκη με 1-0 απέναντι στη Νασιονάλ Ασουνσιόν.

Συνοπτικά η 8η αγωνιστική

Γκουαϊρένια - Αμελιάνο 0-1 (26’ Τοράλες)

Νασιονάλ - Λουκένιο 0-1 (55’ Πέρες)

Ολίμπια - Λιμπερτάδ 2-1 (37’ Μοντενέγκρο, 90’+5 Μπρουέρα - 25’ πεν. Βιγιάλμπα)

Τρινιντένσε - Γκουαρανί 1-1 (10’ Ντελβάλε - 55’ Καμάτσο)

Χενεράλ Καμπαγιέρο - Σέρο Πορτένιο 2-3 (18’ πεν. Σανγκίνα, 34’ Μπάες - 39’ Σαμούντιο, 61’ Τσουρίν, 69’ Καρίτσο)

Τακουαρί - Ρεσιστέντσια 2-0 (34’ Ρουΐς, 53’ Βαλντές)