Ντανούμπιο, Danubio

Με χατ - τρικ Φερνάντες η Ντανούμπιο

Ουρουγουάη

Το πρώτο της τρίποντο στο Τορνέο Απερτούρα 2023 της Ουρουγουάης πανηγύρισε η Ντανούμπιο.

Για την 4η αγωνιστική της διοργάνωσης οι «ασπρόμαυροι» υποδέχτηκαν την Πλάσα Κολονία και πήραν τη νίκη με σκορ 5-0. Για την Ντανούμπιο σκόραρε χατ - τρικ τερμάτων ο 37χρονος πρώην διεθνής επιθετικός Σεμπαστιάν Φερνάντες, ο οποίος στο παρελθόν αγωνίστηκε και στην Ισπανία, αρχικά με τη Μάλαγα και στη συνέχεια με τη Ράγιο Βαγιεκάνο. Συναρπαστικό ματς έγινε στο «Φεντερίκο Ομάρ Σαρόλντι», όπου η Ρίβερ Πλέιτ φιλοξένησε τη Σέρο, που προηγήθηκε στο σκορ, αλλά δέχτηκε την αντίδραση των γηπεδούχων που «γύρισαν» το ματς σε 2-1 στο 27ο λεπτό. Στο 90’+2 ο 25χρονος αμυντικός Ούγκο Μαγκαλάνες έκανε το 2-2, αλλά δύο λεπτά αργότερα ο 22χρονος μέσος Ματίας Αλφόνσο εξασφάλισε το τρίποντο για τους «ερυθρόλευκους»! Φουλ σασπένς και στο «Ντομίνγκο Μπουργκουένιο Μιγκέλ», όπου η Ντεπορτίβο Μαλντονάντο προηγήθηκε δύο φορές στο σκορ της Μπόστον Ρίβερ, αλλά χρειάστηκε και τρίτο γκολ, που πέτυχε ο Μάρκος Καντέρα στο 83ο λεπτό, προκειμένου να «κλειδώσει» τη νίκη με σκορ 3-2. Ο 29χρονος μέσος ήταν ένας από τους καλύτερους παίκτες της Μαλντονάντο πέρσι, έχοντας συνολικά 10 γκολ σε 30 ματς πρωταθλήματος. Εξάλλου, η Νασιονάλ Μοντεβιδέο επανήλθε στις επιτυχίες μετά από δύο αγωνιστικές, επικρατώντας 3-1 της Ράσινγκ Μοντεβιδέο. Για τους νικητές της αναμέτρησης σημείωσε δύο γκολ ο 26χρονος φορ Χουάν Ιγνάσιο Ραμίρες, ο οποίος προσπαθεί να ξαναβρεί την εκτελεστική του δεινότητα, με την οποία διακρίθηκε στη Λίβερπουλ Μοντεβιδέο το διάστημα 2017-2021 (84 γκολ σε 149 συμμετοχές σε όλες τις διοργανώσεις).

Συνοπτικά η 4η αγωνιστική

Ρίβερ Πλέιτ - Σέρο 3-2 (23’ Κάστρο, 27’ Ριβέρο, 90’+4 Αλφόνσο - 17’ Ροντρίγκες, 90’+2 Μαγκαλάνες)

Φένιξ - Σέρο Λάργκο 0-0

Ντιφενσόρ Σπόρτινγκ - Πενιαρόλ 2-2 (12’ Μπαλμπόα, 90’+9 πεν. Ναβάρο - 42’ και 74’ Αρέτσο)

Ντ. Μαλντονάντο - Μπόστον Ρίβερ 3-2 (27’ Ερέρα, 53’ Μπόργκες, 83’ Καντέρα - 49’ Ακούνια, 64’ Μαντσέμπο)

Ντανούμπιο - Πλάσα Κολονία 5-0 (16’ Κρους, 47’ και 54’ και 59’ Φερνάντες, 90’+4 Πόντε)

Νασιονάλ - Ράσινγκ 3-1 (7’ πεν. και 30’ Ραμίρες, 79’ Τζιλιότι - 72’ Αλανίς)

Λα Λους - Σίτι Τόρκε 1-1 (53’ πεν. Ερνάντες - 76’ Παλάσιος)

Ουόντερερς - Λίβερπουλ 1-1 (21’ Ερνάντες - 36’ πεν. Μεντίνα)