Παλμέιρας - Ατλ. Μινέιρο, Palmeiras vs. Atlético Mineiro

Ισοπαλία στο «Αλιάντς Πάρκε»

Βραζιλία

Με σκορ 2-2 ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση της Παλμέιρας, κόντρα στην Ατλέτικο Μινέιρο.

Οι δύο ομάδες αναμετρήθηκαν για την 35η αγωνιστική στο Μπραζιλεϊράο Α’ 2021 στο Σαό Πάολο, με τους γηπεδούχους να «ανοίγουν» το σκορ με τέρμα του 22χρονου επιθετικού Ουέσλι, αλλά τους φιλοξενούμενους να ισοφαρίζουν με τον 23χρονο διεθνή Αργεντινό μέσο Ματίας Ζαράτσο σε 1-1, που ήταν το σκορ του ημιχρόνου. Στην επανάληψη, η Παλμέιρας προηγήθηκε εκ νέου, αυτή τη φορά με τον 30χρονο φορ Ντέιβερσον, αλλά η Ατλέτικο Μινέιρο πήρε το βαθμό, διαμορφώνοντας το τελικό 2-2 με το 15ο γκολ σε 32 ματς πρωταθλήματος του 35χρονου διεθνούς φορ Χουλκ. Ετσι, η «γκάλο» (Ατλ. Μινέιρο) παρέμεινε στην κορυφή της κατάταξης και στο +8 (75π. - 67π.) από τη 2η Φλαμένγκο, ενώ από την πλευρά της, η «βερντάο» κατέχει την 3η θέση με 59 πόντους. Εξάλλου, η Φλουμινένσε «λύγισε» με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του 38χρονου, πρώην διεθνούς επιθετικού Φρεντ την αντίσταση της Ιντερνασιονάλ, έφτασε τους 51 βαθμούς και την 7η θέση και παρέμεινε σε τροχιά εξόδου στο Κόπα Λιμπερταδόρες 2022. Στο τελευταίο ελπίζει να αγωνιστεί και η Σεαρά, που ακολουθεί στην 8η θέση της κατάταξης με 49 πόντους, έπειτα από το υπέρ της 2-1 εις βάρος της Κορίνθιανς, 3η επιτυχία της στις 4 τελευταίες υποχρεώσεις της στη διοργάνωση. Επίσης, η Σάντος επιβλήθηκε 2-0 της Φορταλέτσα, βρίσκεται στην 11η θέση με 45 βαθμούς και έκανε ένα σημαντικό «βήμα» για να εξασφαλίσει τη συμμετοχή της στη Serie A. Τα δύο γκολ των «σαντίστας» στην αναμέτρηση πέτυχε ο 18χρονος φορ Μάρκος Λεονάρντο.

Συνοπτικά η 35η αγωνιστική

Παλμέιρας - Ατλ. Μινέιρο 2-2 (28’ Ουέσλι, 57’ Ντέιβερσον - 36’ Ζαράτσο, 61’ Χουλκ)

Φλουμινένσε - Ιντερνασιονάλ 1-0 (4’ πεν. Φρεντ)

Σάντος - Φορταλέτσα 2-0 (71’ πεν. και 90’ Μάρκος Λεονάρντο)

Σεαρά - Κορίνθιανς 2-1 (6’ Βίνα, 87’ Γκονζάλες - 84’ Ρότζερ Γκουέδες)