Κόλο Κόλο, Colo-Colo

Η Κόλο Κόλο το «clásico del fútbol chileno»

Χιλή

Νικήτρια στο παραδοσιακό ντέρμπι με αντίπαλο την Ουνιβερσιδάδ ντε Τσίλε αναδείχθηκε η Κόλο Κόλο.

Οι δύο ομάδες αναμετρήθηκαν για την 22η αγωνιστική στην Πριμέρα Ντιβισιόν 2021 της Χιλής και οι «άλμπος» επικράτησαν 3-1. Μάλιστα, στο 11ο λεπτό το σκόρ ήταν ήδη, 2-0 υπέρ των φιλοξενούμενων, από γκολ του 25χρονου διεθνούς επιθετικού Μάρκος Μπολάδος και αυτογκόλ του 29χρονου Ουρουγουανού αμυντικού Ραμόν Αρίας. Στο 84’ έγινε και το 0-3 με τον 24χρονο μέσο Ιγνάσιο Χάρα για να διαμορφώσει το τελικό σκορ ο 31ος ετών Αργεντινός μέσος Μαρσέλο Κανιέτε με τέρμα στο 87ο λεπτό. Ετσι, η Κόλο Κόλο έφτασε τους 43 βαθμούς και διατηρήθηκε στην κορυφή της κατάταξης, αντίθετα η «U» έμεινε στους 33 πόντους και κατέχει την 5η θέση στη βαθμολογία. Να σημειωθεί, ότι η Κόλο Κόλο συμπλήρωσε 19 ντέρμπι αήττητη (13 νίκες και 6 ισοπαλίες) απέναντι στην Ουνιβερσιδάδ ντε Τσίλε, που κέρδισε για τελευταία φορά στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής στο Τορνέο Τρανσιτσιόν 2013 με σκορ 3-2! Εξάλλου στη 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα με 38 βαθμούς ακολουθεί η Ουνιόν Λα Καλέρα, που επικράτησε 2-0 της Ο’Χίγκινς με σκόρερς τον 27χρονο διεθνή μέσο Ερικ Βίμπεργκ και τον 24χρονο φορ Χέισον Βάργκας. Την 3η θέση στην κατάταξη με 35 πόντους κατέχουν η Ουνιβερσιδάδ Κατόλικα, που είχε ρεπό αυτήν την αγωνιστική και η Αουντάξ Ιταλιάνο, που απέσπασε 1-1 από τη Μελιπίγια, αποτυγχάνοντας να κερδίσει στη διοργάνωση για 3η συνεχόμενη αγωνιστική. Οι «ιτάλικος» προηγήθηκαν στο 87’ με τον 25χρονο επιθετικό Χοακίν Μοντεσίνος, αλλά δέχτηκαν την ισοφάριση στο 90ο λεπτό από τον 32χρονο Αργεντινό φορ Γκονζάλο Σόσα.

Συνοπτικά η 22η αγωνιστική

Ουατσιπάτο - Παλεστίνο 1-1 (36’ Ματσάντι - 45’+1 Καράσκο)

Λα Καλέρα - Ο’Χίγκινς 2-0 (38’ Βίμπεργκ, 74’ Βάργκας)

Κομπρεσάλ - Αντοφαγκάστα 2-0 (13’ Ουρτάδο, 39’ Ντονόσο)

Ουνιόν Εσπανιόλα - Λα Σερένα 2-1 (2’ και 44’ Λέμο - 29’ Αγκέρο)

Μελιπίγια - Αουντάξ Ιταλιάνο 1-1 (90’ Σόσα - 87’ Μοντεσίνος)

Εβερτον - Κουρικό Ουνίδο 0-0

Νιουμπλένσε - Ουόντερερς 1-2 (35’ Γκουέρα - 74’ Χάρα, 79’ Αρτσε)

Ουν. Ντε Τσίλε - Κόλο Κόλο 1-3 (87’ Κανιέτε - 6’ Μπολαδος, 11’ αυτ. Αρίας, 84’ Χάρα)

Ρεπό: Ουν. Κατόλικα