Νασιονάλ Μοντεβιδέο

Χωρίς νίκη η Νασιονάλ Μοντεβιδέο

Ουρουγουάη

Παραμένει χωρίς τρίποντο στο Τορνέο Απερτούρα 2020 της Ουρουγουάης η Νασιονάλ Μοντεβιδέο.

Στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής η κάτοχος του τίτλου έφερε 2-2 με τη Σαντιάγκο Ουόντερερς, παρόλο που είχε προηγηθεί με δύο γκολ διαφορά στο 23ο λεπτό και πλέον, μετράει 2 βαθμούς στην κατάταξη. Το πρώτο γκολ των «άλμπος» (Νασιονάλ) σημείωσε ο 35χρονος πρώην διεθνής Αργεντινός φορ Γκονζάλο Μπεργκέσιο, ο οποίος πέρσι σημείωσε 20 γκολ σε 34 ματς πρωταθλήματος και πρόπερσι 17 σε 35. Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε και η αναμέτρηση της Πενιαρόλ με την Ντανούμπιο, που έληξε 1-1, με τη «φράνια» (Ντανούμπιο) να ισοφαρίζει στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Η Πενιαρόλ έχει 4 βαθμούς στην κατάταξη και η Ντανούμπιο 1. Στους 5 πόντους βρίσκεται η Ντεφενσόρ Σπόρτινγκ, που έμεινε στο 1-1 με αντίπαλο τη Ρίβερ Πλέιτ Μοντεβιδέο. Αμφότερα τα γκολ της αναμέτρησης σημειώθηκαν στις καθυστερήσεις του αγώνα. Αντίθετα, η πρωτοπόρος Ρεντίστας έκανε το «3 στα 3» στο πρωτάθλημα, έπειτα από το 4-1 εις βάρος της Ντεπορτίβο Μαλντονάντο. Ο 26χρονος Ουρουγουανός φορ Ρενάτο Σέζαρ βρήκε δίχτυα για τους νικητές και έφτασε συνολικά τα 3 γκολ στο Τορνέο Απερτούρα 2020.

Συνοπτικά η 3η αγωνιστική

Τόρκε - Σέρο 1-1 (42’ αυτ. Ράμος - 20’ Τανκρέντι)

Ρεντίστας - Ντ. Μαλντονάντο 4-1 (3’ Ρολίν, 77’ Πέρες, 80’ Βαλιέντε, 86’ Σέζαρ - 43’ Τελεκέα)

Πλάζα Κολόνια - Φένιξ 1-1 (44’ Μασκία - 4’ Κανόμπιο)

Πενιαρόλ - Ντανούμπιο 1-1 (83’ πεν. Ροντρίγκες - 90’+1 Νεκεσάουρ)

Λίβερπουλ - Προγκρέσο 1-1 (8’ Φιγκερέδο - 80’ Ρολντάν)

Ρίβερ Πλέιτ - Ντεφενσόρ Σπόρτινγκ 1-1 (90’+4 Πίρις - 90’+3 Λακιντάνα)

Ουόντερερς - Νασιονάλ 2-2 (40’ Μπαρμπόζα, 88’ Ακούνια - 1’ Μπεργκέσιο, 23’ Αμαράλ)

Σέρο Λάργκο - Μπόστον Ρίβερ 0-0