Ντεφένσα, Defensa y Justicia
Νέα

«Επικός» τίτλος για την Ντεφένσα

Το Σούπερ Καπ (Ρεκόπα Σουνταμερικάνα) Νοτίου Αμερικής για το 2021 κατέκτησε η Ντεφένσα ι Χουστίσια!

Η κάτοχος του Κόπα Σουνταμερικάνα 2020 είχε ηττηθεί με 2-1 από την Παλμέιρας, νικήτρια του Κόπα Λιμπερταδόρες 2020 στον πρώτο τελικό που είχε γίνει στην Αργεντινή. Στη ρεβάνς της Μπραζίλια οι Βραζιλιάνοι προηγήθηκαν στο 22ο λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του 25χρονου μέσου Ραφαέλ Βέιγκα, αλλά οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν στο 30’ με τον 29χρονο επιθετικό Μπράγιαν Ρομέρο. Χρειαζόντουσαν έτσι, ακόμη ένα γκολ για να «ισοφαρίσουν» το σκορ του πρώτου ματς και το πέτυχαν στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων με τον 30χρονο αμυντικό Μαρτσέλο Μπενίτες! Το 1-2 δεν άλλαξε στην παράταση και οι δύο ομάδες «οδηγήθηκαν» στη διαδικασία των πέναλτι, όπου το κλαμπ από την Αργεντινή επικράτησε με 4-3 και κατέκτησε για πρώτη φορά στην ιστορία του, το Σούπερ Καπ Νοτίου Αμερικής! Να σημειωθεί, ότι οι Παουλίστας ηττήθηκαν για 3η φορά από σύλλογο της Αργεντινής σε τελικούς διοργάνωσης της CONMEBOL. Συγκεκριμένα, είχαν χάσει από την Εστουδιάντες ντε Λα Πλάτα το Κόπα Λιμπερταδόρες 1968 και από την Μπόκα Τζούνιορς το Κόπα Λιμπερταδόρες 2000.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΠΑΛΜΕΪΡΑΣ: Βέβερτον - Μάρκος Ρότσα (105’ Λουΐς Αντριάνο), Λουάν, Γκόμες, Βίνια - Ντανίλο, Πάτρικ ντε Πάουλα (83’ Φελίπε Μέλο) - Μπρένο Λόπες (63’ Μαϊκέ), Ραφαέλ Βέιγκα (77’ Γκαμπριέλ Μενίνο), Ουέσλι (63’ Γκαμπριέλ Βερόν - 83’ Αλαν Εμπερούρ) - Ρόνι

ΝΤΕΦΕΝΣΑ: Ουνσαΐν - Ροντρίγκες (105’ Μπρίτες), Φρίας, Μέτσα, Μπενίτες (112’ Μπράιτενμπρουτς) - Πιτσίνι (85’ Μερεντιέλ), Λοαΐτσα (77’ Χάκεν), Φερνάντες, Ροτόντι (80’ Ισνάλντο) - Ρομέρο, Μπου (105’ Εσκαλάντε)

Συνοπτικά οι τελικοί

Ντεφένσα - Παλμέιρας 1-2 (58’ Ρομέρο - 16’ Ρόνι, 75’ Γκουστάβο Σκάρπα)

Παλμέιρας - Ντεφένσα 1-2 και 3-4 πεν. (22’ Ραφαέλ Βέιγκα - 30’ Ρομέρο, 90’+3 Μπενίτες)