Πορτουγκέσα, Portuguesa
Νέα

Εντυπωσιακή νίκη της Πορτουγκέσα

Την πρώτη της νίκη στην Πριμέρα Ντιβισιόν 2022 της Βενεζουέλα πανηγύρισε η Πορτουγκέσα.

Στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής οι «ροχινέγκρος» φιλοξενήθηκαν στο «Μονουμεντάλ ντε Ματουρίν» από τη Μονάγκας, που προηγήθηκε με 2-0 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Ωστόσο, το δεύτερο ημίχρονο ανήκε στους φιλοξενούμενους, που σημείωσαν 4 γκολ και επικράτησαν τελικά με 4-2! Δύο γκολ για την Πορτουγκέσα πέτυχε ο 31ος ετών επιθετικός Ανχελ Οσόριο. Εκτός έδρας νίκες πανηγύρισαν και οι Ντεπορτίβο Τάτσιρα, Μετροπολιτάνος. Οι «αουρινέγκρος» (Τάτσιρα) βρέθηκαν να χάνουν με αντίπαλο την Ερμάνος Κολμενάιρες, αλλά «γύρισαν» το ματς στο διάστημα 79’ - 88’, σκοράροντας με τον 31ος ετών διεθνή αμυντικό Πάμπλο Καμάτσο και τον 24χρονο μέσο από τον Ισημερινό Ρένι Σιμιστέρα και με το τελικό 2-1 υπέρ τους έκαναν το «3 στα 3» στο πρωτάθλημα. Από την πλευρά της, η Μετροπολιτάνος επιβλήθηκε 2-1 της Ζούλια κάνοντας και αυτή ανατροπή στο σκορ με γκολ του 35χρονου φορ Τσαρλίς Ορτίς και του 23χρονου μέσου Ρόμπινσον Φλόρες. Εξάλλου, το τρίποντο στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής πήραν και οι Μινέρος ντε Γκουαγιάνα και Ακαντέμια Πουέρτο Καμπέγιο. Η πρώτη επιβλήθηκε 1-0 της Ντεπορτίβο Λάρα με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του 31ος ετών διεθνούς αμυντικού Φρανσίσκο Καραμπαλί, ενώ η δεύτερη επικράτησε με 2-1 της Αράγκουα, εξασφαλίζοντας τη νίκη με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του 22χρονου διεθνούς μέσου Σάμουελ Σόσα στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης.

Συνοπτικά η 3η αγωνιστική

Μινέρος - Λάρα 1-0 (71’ πεν. Καραμπαλί)

Πουέρτο Καμπέγιο - Αράγκουα 2-1 (32’ Ερνάντες, 90’+4 Σόσα - 39’ πεν. Φέμπρες)

Εστουδιάντες - Καραμπόμπο 0-0

Ζούλια - Μετροπολιτάνος 1-2 (22’ Μπλάνκο - 57’ Ορτίθ, 86’ Φλόρες)

Μονάγκας - Πορτουγκέσα 2-4 (37’ + 45’ Οκάντο - 49’ + 53’ Οσόριο, 76’ Ζορντάν, 90’ Καλνταζίγια)

Καράκας - Ζαμόρα 1-1 (62’ Ακινγιούλα - 29’ Γκαγιάρδο)

Ουνιβερισιδάδ Σεντράλ - Λα Γκουάιρα 0-0

Κολμενιάρες - Τάτσιρα 1-2 (60’ Γκονζάλες - 79’ Καμάτσο, 88’ Σιμιστέρα)