«Διπλό» στη Λα Σερένα με Πινέιρο

Κύριες Ομάδες

Χιλή

Πολύτιμο εκτός έδρας τρίποντο πήρε η Ουνιόν Εσπανιόλα για τη 10η αγωνιστική στο Καμπεονάτο 2022 της Χιλής.

Συγκεκριμένα, οι «χισπάνος» φιλοξενήθηκαν στη Λα Σερένα από την τοπική Ντεπόρτες και επικράτησαν με 2-1, φτάνοντας τους 20 βαθμούς, επίδοση που τους διατήρησε στην κορυφή της κατάταξης. Τα δύο γκολ των φιλοξενούμενων στην αναμέτρηση πέτυχε ο 22χρονος Ουρουγουανός επιθετικός Ροντρίγκο Πινέιρο. Στην 1η θέση της βαθμολογίας με 20 πόντους βρίσκεται και η Κόλο Κόλο που επιβλήθηκε με 2-1 της Κομπρεσάλ, έχοντας ως κορυφαίο παίκτη με ένα γκολ και μια ασίστ τον 26χρονο Αργεντινό αμυντικό Εμιλιάνο Αμόρ. Στην 3η θέση με 19 βαθμούς ανέβηκε η Νιουμπλένσε που επέστρεψε στις επιτυχίες μετά από 3 αγωνιστικές, επικρατώντας 2-1 της Εβερτον. Το δεύτερο γκολ των γηπεδούχων σημειώθηκε στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων της αναμέτρησης από τον 26χρονο μέσο Μανουέλ Ριβέρα. Επίσης, στην 4η θέση με 16 πόντους ακολουθεί η Κουρικό Ουνίδο που νίκησε με 2-0 την Ντεπόρτες Αντοφαγκάστα, έχοντας ως σκόρερς τον 26χρονο Αργεντινό επιθετικό Ροντρίγκο Ολγκάδο και τον συμπατριώτη του, 34χρονο αμυντικό Ματίας Καχάις. Σε αγωνιστική άνοδο βρίσκεται η Ουατσιπάτο που συμπλήρωσε 3 συνεχόμενες νίκες στο πρωτάθλημα έπειτα από το 1-0 εις βάρος της Ουνιβερσιδάδ Κατόλικα με τέρμα του 27χρονου Ουρουγουανού μέσου Γκονζάλο Μόντες και «σκαρφάλωσε» στην 6η θέση με 16 βαθμούς. Για την κάτοχο του τίτλου (Κατόλικα) αυτή ήταν συνολικά η 4η ήττα στις 5 τελευταίες αγωνιστικές με συνέπεια να βρίσκεται στην 9η θέση της βαθμολογίας με 12 πόντους! Με τις εμφανίσεις της προβληματίζει και η Ουνιβερσιδάδ ντε Τσίλε, που έμεινε στο 0-0 με αντίπαλο την Παλεστίνο και κατέχει την 11η θέση με 11 βαθμούς.