Μονάγκας, Monagas
Νέα

«Διπλό» με ανατροπή η Μονάγκας

Τρεις ομάδες διπλασίασαν τις νίκες τους στην Πριμέρα Ντιβισιόν 2022 της Βενεζουέλα.

Συγκεκριμένα, για τη 2η αγωνιστική η Μονάγκας επικράτησε 2-1 της Καραμπόμπο, κάνοντας ανατροπή στο σκορ, με γκολ του 24χρονου διεθνούς αμυντικού από τον Παναμά Ιβαν Αντερσον και αυτογκόλ του 24χρονου επιθετικού Εντγκαρ Σίλβα στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων της αναμέτρησης. Να σημειωθεί, ότι η Μονάγκας είχε να επικρατήσει εκτός έδρας της Καραμπόμπο από το 2004. Τους 6 βαθμούς στην κατάταξη έφτασε και η Ντεπορτίβο Τάτσιρα, που επιβλήθηκε 3-0 της Ζούλια, έχοντας ως σκόρερς τον 18χρονο διεθνή φορ Γιέρσον Τσακόν, τον 28χρονο μέσο Ρόμπερτ Γκαρσές και τον 24χρονο μέσο από τον Ισημερινό Ρένι Σιμιστέρα. Το «2 στα 2» στο πρωτάθλημα έκανε και η Ντεπορτίβο Λα Γκουάιρα, που κέρδισε με 2-1 την Ακαντέμια Πουέρτο Καμπέγιο. Η «ναράνια» βρέθηκε να χάνει στο 69ο λεπτό, αλλά «γύρισε» το ματς με γκολ του 28χρονου μέσου Κέντις Σίλβα στο 84’ και του 19χρονου μέσου Νταρλουΐς Πας στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων του ματς. Εξάλλου, την πρώτη τους νίκη στην Πριμέρα Ντιβισιόν 2022 πανηγύρισαν οι Ζαμόρα, Μετροπολιτάνος, Μινέρος ντε Γκουαγιάνα και Αράγκουα. Η «μπλανκινέγκρο» (Ζαμόρα) επικράτησε 2-0 της Εστουδιάντες ντε Μέριδα, πρώτη της εντός έδρας επικράτηση απέναντι στη συγκεκριμένη ομάδα από το 2019. Η Μετροπολιτάνος επιβλήθηκε με το ίδιο σκορ της Ουνιβερσιδάδ Σεντράλ Βενεζουέλα, διατηρώντας το αήττητο (2 νίκες και 3 ισοπαλίες σε 5 ματς) που διατηρεί κόντρα στην «U», ενώ η Μινέρος «λύγισε» με 2-0 την αντίσταση της Πορτουγκέσα, πρώτο της «διπλό» με αντίπαλο τους «ροχινέγκρος» (Πορτουγκέσα) από το 2017. Από την πλευρά της η Αράγκουα νίκησε 1-0 την Ερμάνος Κολμενιάρες με τέρμα του 36χρονου πρώην διεθνούς μέσου Ανχελ Τσούριο.