Σάντος Λαγκούνα, Santos Laguna

Το «Clasico Norteño» η Σάντος Λαγκούνα

Μεξικό

Σέντρα στο Τορνέο Απερτούρα 2022 του Μεξικό.

Η νικήτρια της προηγούμενης διοργάνωσης (Τορνέο Κλαοσούρα 2022) Ατλας έμεινε στο 0-0 με αντίπαλο την Αμέρικα στο «Αζντέκα», αντίθετα η φιναλίστ στους τελικούς του Τορνέο Κλαοσούρα 2022 Πατσούκα κέρδισε με 2-0 την Κερετάρο. Στην αναμέτρηση σκόραραν ο 27χρονος Αργεντινός επιθετικός Νίκολας Ιμπάνιες και ο 35χρονος διεθνής Κολομβιανός φορ Αβιλες Ουρτάδο. Τη νίκη στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος πήραν και οι Πουέμπλα, Τολούκα, Κρουζ Αζούλ, Λεόν και Σάντος Λαγκούνα. Συγκεκριμένα, η Πουέμπλα επικράτησε 4-2 της Μαζατλάν, πρώτο της «διπλό» κόντρα στη Μαζατλάν από το Τορνέο Απερτούρα 2020, ενώ εκτός έδρας επιτυχία πανηγύρισε και η Τολούκα που επιβλήθηκε 3-1 της Νεκάξα, έχοντας ως καλύτερο παίκτη τον 23χρονο Ουρουγουανού μέσο Λεονάρντο Φερνάντες, ο οποίος σκόραρε και έδωσε και ασίστ. Νίκη μακριά από την έδρα της και για την Κρουζ Αζούλ που κέρδισε με 3-2 την Τίγκρες. Η «μάκινα σελέστε» προηγήθηκε τρεις φορές στο ματς, με 0-1 στο 16’ μετά από γκολ του 32χρονου μέσου Ραφαέλ Μπάκα, με 1-2 στο 63ο λεπτό, έπειτα από τέρμα του 30χρονου διεθνούς Παραγουανού μέσου Ανχελ Ρομέρο και με 2-3 στο 90’+3, μετά από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του 21ος ετών διεθνούς φορ Σαντιάγκο Χιμένες. «Διπλό» και για τη Λεόν που επικράτησε 2-1 της Ατλέτικο Σαν Λουΐς, ενώ εντός έδρας νίκη σημείωσε η Σάντος Λαγκούνα με σκορ 4-3 εις βάρος της Μοντερέι στο «Clasico Norteño». Το ντέρμπι ήταν συναρπαστικό, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν προβάδισμα με 0-2 στο 21’ και με 2-3 στο 67’, αλλά τους γηπεδούχους να ολοκληρώνουν την ανατροπή σε 4-3 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του 28χρονου διεθνούς Ουρουγουανού μέσου Μπρίαν Λοτσάνο στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων του ματς!

Συνοπτικά η 1η αγωνιστική

Νεκάξα - Τολούκα 1-3 (39’ Φορμιλιάνο - 3’ Φερνάντες, 24’ Ουέρτα, 69’ πεν. Καμίλο Σανβέτσο)

Μαζατλάν - Πουέμπλα 2-4 (47’ Μπέλο, 85’ Λόπες - 5’ Ρέγιες, 14’ Αριστεγκιέτα, 58’ Μπαραγκάν, 76’ Εσκότο)

Γουαδαλαχάρα - Χουαρές 0-0

Τίγκρες - Κρουζ Αζούλ 2-3 (48’ Τοβίν, 75’ Κόρντομπα - 16’ Μπάκα, 63’ Ρομέρο, 90’+3 πεν. Χιμένες)

Αμέρικα - Ατλας 0-0

Πούμας - Τιχουάνα 1-1 (51’ Ντιόγκο - 12’ πεν. Ροντρίγκες)

Ατλ. Σαν Λουΐς - Λεόν 1-2 (77’ αυτ. Καστίγιο - 35’ Μαρτίνες, 90’+3 Ντι Γιόριο)

Σάντος Λαγκούνα - Μοντερέι 4-3 (26’ πεν. Γκοριαράν, 34’ Τόρες, 85’ Πρεσιάδο, 90’ πεν. Λοτσάνο - 17’ + 67’ πεν. Φούνες Μόρι, 21’ Αγκίρε)

Πατσούκα - Κερετάρο 2-0 (25’ Ιμπάνιες, 58’ Ουρτάδο)