Ρίβερ Πλέιτ, River Plate

Αποκλεισμός για τη Ρίβερ Πλέιτ!

Αργεντινή

Εκτός συνέχειας του Κόπα ντε λα Λίγκα 2022 στην Αργεντινή έμεινε η Ρίβερ Πλέιτ!

Στο πλαίσιο της προημιτελικής φάσης της διοργάνωσης η «λα μπάντα» υποδέχτηκε στο «Μονουμεντάλ» την Τίγκρε. Η τελευταία προηγήθηκε στο σκορ με τέρμα του 23χρονου επιθετικού Ματέο Ρετέγκι στο 5ο λεπτό, αλλά οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 58’ με γκολ του 21ος ετών μέσου Εντσο Φερνάντες. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι σημείωσαν και δεύτερο τέρμα, στο 67ο λεπτό με τον 22χρονο φορ Φακούντο Κολίντιο και έκαναν την έκπληξη, επικρατώντας τελικά με 2-1! Νοκ - άουτ από το πρωτάθλημα τέθηκε και η Εστουδιάντες, που παραχώρησε ισοπαλία με σκορ 1-1 στην Αρχεντίνος Τζούνιορς και στη συνέχεια έχασε με 4-3 στη διαδικασία των πέναλτι. Αντίθετα, η Ράσινγκ Κλουμπ πήρε πανηγυρική πρόκριση στους «4» μετά το υπέρ της 5-0 εις βάρος της Αλντοσίβι. Από δύο γκολ για την «ακαντέμια» πέτυχαν ο 19χρονος μέσος Κάρλος Αλκαράς και ο 26χρονος επιθετικός Εντσο Κοπέτι, ο οποίος έφτασε συνολικά τα 8 γκολ σε 14 συμμετοχές στη διοργάνωση. Στους «4» θα αγωνιστεί και η Μπόκα Τζούνιορς, που επιβλήθηκε 2-0 της Ντεφένσα ι Χουστίσια με γκολ του 25χρονου διεθνούς Κολομβιανού φορ Σεμπαστιάν Βίγια και του 28χρονου μέσου Χουάν Ραμίρες.

Συνοπτικά τα ζευγάρια στους «4»

Μπόκα Τζούνιορς - Ράσινγκ Κλουμπ

Τίγκρε - Αρχεντίνος Τζούνιορς

Συνοπτικά τα ζευγάρια στη 2η φάση

Ράσινγκ Κλουμπ - Αλντοσίβι 5-0 (3’ + 22’ Αλκαράς, 47’ πεν. + 57’ Κοπέτι, 78’ Κορέα)

Μπόκα Τζούνιορς - Ντεφένσα 2-0 (41’ Βίγια, 78’ Ραμίρες)

Εστουδιάντες - Αρχεντίνος Τζούνιορς 1-1 και 3-4 πεν. (32’ Μποσέλι - 65’ Βέρα)

Ρίβερ Πλέιτ - Τίγκρε 1-2 (58’ Φερνάντες - 5’ Ρετέγκι, 67’ Κολίντιο)