Αμέρικα, América

Αμέρικα και Πούμας το «2 στα 2»

Μεξικό

Μόνο δύο ομάδες διατήρησαν το απόλυτο στο Τορνέο Απερτούρα 2020 του Μεξικό μετά από 2 αγωνιστικές.

Συγκεκριμένα, η Αμέρικα επιβλήθηκε 4-0 της Τιχουάνα, με τον 27χρονο διεθνή επιθετικό και πρώην παίκτη των «τσόλος» (Τιχουάνα) Χένρι Μαρτίν να σημειώνει δύο γκολ. Τους 6 βαθμούς στην κατάταξη έφτασε και η Πούμας, που επικράτησε 2-1 στο γήπεδο της Ατλας. Τα δύο γκολ των νικητών πέτυχε ο 25χρονος Αργεντινός επιθετικός Χουάν Ντινένο. Αντίθετα, η Τίγκρες έμεινε στο 1-1 με αντίπαλο την Πατσούκα, δεχόμενη την ισοφάριση στο 85ο λεπτό και μετράει 4 πόντους στη βαθμολογία.

Ισοπαλία έφερε και η Κρουζ Αζούλ, με σκορ 1-1 κόντρα στην Πουέμπλα. Ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων Νίκολας Βικόνις ξεχώρισε με την απόδοσή του και νικήθηκε τελικά στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων από τον 24χρονο διεθνή μέσο Ορμπελίν Πινέδα. Εξάλλου, την πρώτη της ήττα στη διοργάνωση γνώρισε η κάτοχος του τίτλου Μοντερέι. Οι «αλμπιαζούλες» (Μοντερέι) έχασαν με 1-0 από τη Λεόν και παρέμειναν στους 3 βαθμούς.

Συνοπτικά η 2η αγωνιστική

Πουέμπλα - Κρουζ Αζούλ 1-1 (47’ Γκονζάλες - 90’+1 Πινέδα)

Χουαρές - Νεκάξα 1-0 (61’ Καστίγιο)

Αμέρικα - Τιχουάνα 4-0 (37’ Σάντσες, 57’ Βαλντές, 79’ και 84’ Μαρτίν)

Τίγκρες - Πατσούκα 1-1 (53’ Ντουένιας - 85’ Σόσα)

Ατλας - Πούμας 1-2 (51’ Μαλκορά - 42’ και 89’ Ντινένο)

Τολούκα - Ατλ. Σαν Λουΐς 3-2 (7’ Εστράντα, 28’ και 49’ Κανέλο - 12’ Μπερτεράμε, 59’ πεν. Ιμπάνιες)

Κερετάρο - Μαζατλάν 1-1 (46’ Ισλας - 89’ Οσούνα)

Σάντος Λαγκούνα - Κίβας 2-0 (6’ και 53’ Γκοριαράν)

Λεόν - Μοντερέι 1-0 (83’ Μόντες)