Ιντ. ντελ Βάγιε, Independiente del Valle
Νέα

Το «4 στα 4» με Μπάουμαν

Ο πρώην ποδοσφαιριστής της Κέρκυρας τη σεζόν 2017-18 Τζόναθαν Μπάουμαν ξεχωρίζει με την παρουσία του και στη Β’ φάση της Λίγκα Προ Σέριε Α 2021 του Ισημερινού.

Συγκεκριμένα, ο 30χρονος Αργεντινός επιθετικός σκόραρε 12 γκολ σε 13 συμμετοχές με τη Μουσούκ Ρούνα στην Α’ φάση του πρωταθλήματος, ενώ στη Β’ φάση, φορώντας πλέον τη φανέλα της Ιντεπεντιέντε ντελ Βάγιε, «μετράει» ήδη 5 τέρματα σε 6 παρουσίες! Το τελευταίο στο 1-0 των «νεγκριαζούλες» (ντελ Βάγια) εις βάρος της Αούκας, με το οποίο έφτασαν τους 12 βαθμούς και βρίσκονται στην 1η θέση της κατάταξης. Στη 2η θέση με 10 πόντους ακολουθεί η Εμελέκ, που κέρδισε με 3-0 τη Μακαρά, έχοντας ως κορυφαίο σε απόδοση παίκτη τον 26χρονο διεθνή μέσο Χοσέ Φρανσίσκο Σεβάγιος, που πέτυχε δύο γκολ. Δίχτυα βρήκε και ο 28χρονος Ουρουγουανός φορ Φακούντο Μπαρτσέλο, που έφτασε τα 10 τέρματα σε 16 συμμετοχές φέτος (Α’ και Β’ φάση). Στην 3η θέση με 9 βαθμούς στο βαθμολογικό πίνακα ισοβαθμούν η Γκουαγιακίλ Σίτι, που επικράτησε 2-1 της Ντελφίν, πετυχαίνοντας δύο τέρματα στο πρώτο ημίχρονο με γκολ του 23χρονου φορ Ρενάτο Σέζαρ και του 29χρονου διεθνούς μέσου Μάρκος Καϊσέδο και η Νουέβε ντε Οκτούμπρε που επιβλήθηκε 2-1 της Ολμέδο, κάνοντας ανατροπή στο σκορ. Εξάλλου, στους 9 πόντους έμεινε η Μπαρτσελόνα Σπόρτινγκ Κλουμπ, που ηττήθηκε με 1-0 από την Ορένσε. Η τελευταία κέρδισε για πρώτη φορά τους «κανάριος», έχοντας πριν 2 ήττες και 1 ισοπαλία σε συνολικά 3 αναμετρήσεις. Γκέλα και για τη Λίγκα ντε Κίτο, που είναι 7η με 5 βαθμούς, έπειτα από το 3-3 απέναντι στην Ντεπορτίβο Κουένσα. Το συγκεκριμένο παιχνίδι ήταν συναρπαστικό, με τους γηπεδούχους (Λίγκα) να αποκτούν προβάδισμα δύο τερμάτων (2-0) στο 16’, αλλά τους φιλοξενούμενους να κάνουν την ανατροπή στο 66’ (2-3). Τελικά, το γκολ του 31ος ετών διεθνούς μέσου Χοσέ Κιντέρος στο 71ο λεπτό, δεύτερο προσωπικό στο παιχνίδι, διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Συνοπτικά η 5η αγωνιστική

Τεκ. Ουνιβερσιτάριο - Ουν. Κατόλικα 1-1 (8’ Σαντακρούζ - 28’ Αλτσουγκαράι)

Ιντ. ντελ Βάγιε - Αούκας 1-0 (40’ Μπάουμαν)

Γκουαγιακίλ Σίτι - Ντελφίν 2-1 (24’ Σέζαρ, 44’ Καϊσέδο - 73’ Αλμαν)

Εμελέκ - Μακαρά 3-0 (34’ και 59’ Σεβάλος, 86’ Μπαρτσέλο)

Μάντα - Μουσούκ Ρούνα 0-0

Ορένσε - Μπαρτσελόνα Σ.Κ. 1-0 (73’ Ακιλιέρ)

Λίγκα ντε Κίτο - Ντ. Κουένσα 3-3 (13’ και 71’ Κιντέρος, 16’ Ρεάσκο - 38’ πεν. Τσικάιζα, 42’ Ντορεγκαράι, 66’ Μέρα)

Ολμέδο - Νουέβε ντε Οκτούμπρε 1-2 (13’ Αντράντε - 53’ πεν. Λούνα, 89’ Καϊσέδο)