Ζαμόρα, Zamora
Νέα

Τρίποντο 4αδας η Ζαμόρα

Φωτογραφίες από

Πολύτιμη νίκη για τη Ζαμόρα στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής στην Πριμέρα Ντιβισιόν 2022 της Βενεζουέλα.

Συγκεκριμένα, η «μπλανκινέγκρο» κέρδισε με 2-0 τη Ντεπορτίβο Λάρα και ανέβηκε στη 2η θέση της βαθμολογίας με 33 βαθμούς, εδραιώνοντας έτσι την παρουσία της στην πρώτη 4αδα της κατάταξης που δίνει το «εισιτήριο» για τα πλέι - οφ με έπαθλο τον τίτλο και τη συμμετοχή στους ομίλους του Κόπα Λιμπερταδόρες 2023. Για τη Ζαμόρα σκόραραν ο 34χρονος διεθνής μέσος Λουΐς Βάργκας και ο 25χρονος διεθνής επιθετικός Ερικσον Γκαγιάρντο. Στην 1η θέση της κατάταξης με 37 πόντους βρίσκεται η Μετροπολιτάνος που νίκησε για 4η φορά στις 5 τελευταίες αγωνιστικές, μετά το υπέρ της 2-1 εις βάρος της Ερμάνος Κολμενιάρες. Στην 3η θέση με 32 βαθμούς υποχώρησε η Μονάγκας που παραχώρησε 2-2 στην Ντεπορτίβο Λα Γκουάιρα που κατέχει την 6η θέση με 28 πόντους. Στο συγκεκριμένο παιχνίδι οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα δύο τερμάτων στο πρώτο 15λεπτο του ματς, αλλά οι φιλοξενούμενοι (Λα Γκουάιρα) «τσίμπησαν» το βαθμό, μειώνοντας στο 74ο λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του 20χρονου μέσου Εντισον Ρίβας και ισοφαρίζοντας στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων με τέρμα του 25χρονου διεθνούς αμυντικού από τον Παναμά Ζιοβάνι Ράμος. Ισοπαλία έφερε και η 4η Ντεπορτίβο Τάτσιρα που έχει 30 πόντους μετά το 0-0 κόντρα στην Πορτουγκέσα. Οι παραπάνω γκέλες έδωσαν το δικαίωμα στην 5η Εστουδιάντες ντε Μέριντα να μειώσει τη διαφορά της από την πρώτη 4αδα, έχοντας πλέον 28 βαθμούς, έπειτα από την επικράτησή της με 2-0 εις βάρος της Ζούλια. Τα γκολ στο παιχνίδι πέτυχαν ο 22χρονος μέσος Χεσούς Βάργκας και ο 32χρονος διεθνής μέσος Ανχελο Πένια.

Συνοπτικά η 19η αγωνιστική

Ουν. Σεντράλ - Αράγκουα 2-1 (51’ Μοντέρο, 68’ αυτ. Ουρπίν - 38’ Φέμπλες)

Μινέρος - Καράκας 1-2 (7’ Μπλάνκο - 34’ Κιχάντα, 81’ Ακινγιούλα)

Μονάγκας - Λα Γκουάιρα 2-2 (15’ Γκονζάλες, 35’ Καριόν - 74’ πεν. Ρίβας, 90’+4 Ράμος)

Καραμπόμπο - Πουέρτο Καμπέγιο 0-1 (11’ Γκερέρο)

Πορτουγκέσα - Ντ. Τάτσιρα 0-0

Μετροπολιτάνος - Ερμάνος Κολμενιάρες 2-1 (32’ Ορτίς, 80’ Βάργκας - 85’ Ζαπάτα)

Εστουδιάντες - Ζούλια 2-0 (14’ Βάργκας, 64’ Α. Πένια)

Ζαμόρα - Ντ. Λάρα 2-0 (20’ Βάργκας, 51’ Γκαγιάρντο)

*Οι φάσεις των γκολ στο παρακάτω video ξεκινούν από το 1:12:25 και από το 2:00:20.