Αμέρικα, América

Θρίαμβος Αμέρικα στο «Clásico Capitalino»

Μεξικό

Νικήτρια στο ντέρμπι του Μέξικο Σίτι με αντίπαλο την Πούμας αναδείχθηκε η Αμέρικα.

Οι δύο ομάδες αναμετρήθηκαν για την 8η αγωνιστική στο Τορνέο Απερτούρα 2022 του Μεξικό και η Αμέρικα κέρδισε με σκορ 3-0, αποτέλεσμα που τη διατήρησε σε τροχιά πλέι - οφ (θέσεις 1-12). Για τους «αετούς» που έχουν 10 βαθμούς στην κατάταξη σκόραραν ο 28χρονος διεθνής Χιλιανός μέσος Ντιέγκο Βαλντές, ο 29χρονος διεθνής Ουρουγουανός επιθετικός Τζόναθαν Ροντρίγκες και ο 24χρονος διεθνής επιθετικός Αλεχάντρο Ζεντέχας. Εξάλλου, στην κορυφή της κατάταξης με 20 πόντους ανέβηκε η Τολούκα που νίκησε με 3-2 την Κρουζ Αζούλ σε ένα συναρπαστικό ματς. Συγκεκριμένα, οι γηπεδούχοι (Κρουζ Αζούλ) προηγήθηκαν στο 19ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι «γύρισαν» το ματς στο 43’, αλλά η «μάκινα σελέστε» ισοφάρισε σε 2-2 στο 81’. Τελικά, ο 34χρονος Βραζιλιάνος επιθετικός Καμίλο Σανβέτσο με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 8ο λεπτό των καθυστερήσεων της αναμέτρησης εξασφάλισε το τρίποντο για τους φιλοξενούμενους. Στη 2η θέση της βαθμολογίας με 19 βαθμούς ακολουθεί η Μοντερέι που επικράτησε για 4η φορά στις 5 τελευταίες αγωνιστικές μετά το υπέρ της 2-1 εις βάρος της Νεκάξα. Οι «κυανόλευκοι» βρέθηκαν πίσω στο σκορ, αλλά έκαναν την ανατροπή με γκολ του 27χρονου Ουρουγουανού φορ Ροντρίγκο Αγκίρε και του 27χρονου διεθνούς μέσου Αρτούρο Γκονζάλες. Στην 3η θέση της κατάταξης με 18 πόντους βρίσκεται η Τίγκρες που επιβλήθηκε 2-0 της Σάντος Λαγκούνα, με σκόρερς τον 25χρονο διεθνή μέσο Φρανσίσκο Κόρδοβα και τον 31ος ετών διεθνή Κολομβιανό μέσο Λουΐς Ενρίκε Κινιόνες. Εν τω μεταξύ, η Γουαδαλαχάρα παραμένει χωρίς νίκη στη διοργάνωση, μετά και το 1-1 με αντίπαλο την Ατλας στο «Clasico Tapatio» και υποχώρησε στην προτελευταία θέση της βαθμολογίας (17η) με 6 πόντους!

Συνοπτικά η 8η αγωνιστική

Κερετάρο - Ατλ. Σαν Λουΐς 1-1 (90’+4 Ανγκούλο - 56’ πεν. Ερνάντες)

Νεκάξα - Μοντερέι 1-2 (37’ Γκαρνίκα - 56’ Αγκίρε, 77’ Γκονζάλες)

Τιχουάνα - Πουέμπλα 3-3 (36’ Ε. Λόπες, 63’ Ροντρίγκες, 72’ Λ. Λόπες - 38’ Γκουστάβο Φεραρέις, 85’ Αλτίντορ, 90’+9 Ρέγιες)

Λεόν - Μασατλάν 0-3 (5’ αυτ. Μπαρέιρο, 8’ Μπενεντέτι, 17’ Μπέλο)

Χουαρές - Πατσούκα ανβλ.

Πούμας - Αμέρικα 0-3 (38’ Βαλντές, 57’ Ροντρίγκες, 78’ Ζεντέχας)

Γουαδαλαχάρα - Ατλας 1-1 (84’ Σισνέρος - 63’ Κινιόνες)

Κρουζ Αζούλ - Τολούκα 2-3 (19’ Μορί, 81’ Ουέσκας - 30’ Μενέσες, 43’ Ρουΐς, 90’+8 πεν. Καμίλο Σανβέτσο)

Τίγκρες - Σάντος Λαγκούνα 2-0 (26’ Κόρδοβα, 57’ Κινιόνες)