Νέα

Τέσσερις ομάδες για μια θέση στην 4αδα

Φωτογραφίες από

Την τελευταία αγωνιστική της Α’ φάσης θα «κλειδώσει» η πρώτη 4αδα στη βαθμολογία της Πριμέρα Ντιβισιόν 2022 στη Βενεζουέλα.

Συγκεκριμένα, την πρόκριση για τη Β’ φάση της διοργάνωσης, όπου θα διεκδικήσουν τον τίτλο και την παρουσία τους στο Κόπα Λιμπερταδόρες 2023 έχουν εξασφαλίσει και μαθηματικά οι Σαμόρα, Μετροπολιτάνος και Μονάγκας. Η Σαμόρα κέρδισε με 2-1 την Εστουδιάντες ντε Μέριντα, σημειώνοντας το δεύτερο τέρμα της στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων της αναμέτρησης με τον 22χρονο διεθνή μέσο από τον Παναμά Τζοβάνι Ουέλτς και είναι 1η στη βαθμολογία με 54 βαθμούς. Η Μετροπολιτάνος ακολουθεί στη 2η θέση της κατάταξης με 53 πόντους, έπειτα από το υπέρ της 3-2 εις βάρος της Ουνιβερσιδάδ Σεντράλ Βενεζουέλα που κρίθηκε στο 90’+2 με αυτογκόλ του 25χρονου αμυντικού Χοσέ Ερνάντες. Η Μονάγκας βρίσκεται στην 3η θέση με 48 βαθμούς, μετά το 0-0 απέναντι στην Καραμπόμπο, που κατέχει την 4η θέση με 43 πόντους. Εκτός από την «γκρανάτε» (Καραμπόμπο), την 4η θέση διεκδικούν και η 5η με 43 βαθμούς Ντεπορτίβο Τάτσιρα που επικράτησε 3-1 της Σούλια, η 6 με 43 πόντους Ντεπορτίβο Λα Γκουάιρα και η 7η με 41 βαθμούς Ακαντέμια Πουέρτο Καμπέγιο, με τις δύο τελευταίες να φέρουν ισοπαλία με σκορ 1-1. Στο συγκεκριμένο ματς, οι φιλοξενούμενοι (Λα Γκουάιρα) προηγήθηκαν στο σκορ με το 16ο γκολ σε 28 ματς πρωταθλήματος τη φετινή σεζόν του 20χρονου επιθετικού Τζοβάνι Μπολίβαρ, αλλά οι γηπεδούχοι απέφυγαν την ήττα με τέρμα του 27χρονου διεθνούς επιθετικού από τον Παναμά Αλφρέντο Στέφενς.

Συνοπτικά η 29η αγωνιστική

Καράκας - Ντ. Λάρα 1-2 (13’ πεν. Ανιόρ - 75’ Ράμος, 79’ Καστίγιο)

Σούλια - Ντ. Τάτσιρα 1-3 (70’ Ρόσε - 45’+2 Φλόρες, 64’ Σιμιστέρα, 90’+2 Τορτολέρο)

Ουν. Σεντράλ - Μετροπολιτάνος 2-3 (32’ Μοντέρο, 42’ Γκαρσία - 5’ Ανέσε, 35’ Σερμένιο, 90’+2 αυτ. Ερνάντες)

Μονάγκας - Καραμπόμπο 0-0

Μινέρος - Πορτουγκέσα 2-2 (45’+1 Κέλσι, 70’ Λετσάμα - 16’ + 37’ Οσόριο)

Ερμάνος Κολμενιάρες - Αράγκουα 4-1 (43’ + 66’ Σαπάτα, 64’ + 90’+3 Αλβαρες - 34’ Πέρες)

Εστουδιάντες - Σαμόρα 1-2 (87’ Ματεράν - 79’ Γκονζάλες, 90’+1 Ουέλτς)

Πουέρτο Καμπέγιο - Λα Γκουάιρα 1-1 (58’ Στέφενς - 49’ Μπολίβαρ)