Γουαδαλαχάρα, Guadalajara

Στους «8» η Γουαδαλαχάρα

Μεξικό

Στα πλέι - οφ του Τορνέο Κλαοσούρα 2022 στο Μεξικό θα αγωνιστεί η Γουαδαλαχάρα.

Η Κίβας επικράτησε 4-1 της Πούμας στον αγώνα μπαράζ με «έπαθλο» τη συμμετοχή στα πλέι - οφ της διοργάνωσης και θα αντιμετωπίσει την Ατλας. Για τη Γουαδαλαχάρα διακρίθηκε με την απόδοσή του, σημειώνοντας ένα γκολ και δίνοντας μια ασίστ ο 24χρονος διεθνής επιθετικός Αλέξις Βέγκα. Στους «8» του Τορνέο Κλαοσούρα 2022 θα βρεθεί και η Κρουζ Αζούλ που παραχώρησε 1-1 στη Νεκάξα, αλλά συνεχίζει επειδή επικράτησε με 3-1 στη διαδικασία των πέναλτι. Με τον ίδιο τρόπο πήρε το «εισιτήριο» και η Ατλέτικο Σαν Λουΐς που έφερε 2-2 κόντρα στη Μοντερέι και επιβλήθηκε με 3-1 από την άσπρη βούλα. Να σημειωθεί, ότι οι γηπεδούχοι (Μοντερέι) πέτυχαν το δεύτερο τέρμα τους στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων της αναμέτρησης με τον 21ος ετών μέσο Μίτσελ Ροντρίγκες. Επίσης, στα πλέι - οφ θα αγωνιστεί και η Πουέμπλα που βρέθηκε να προηγείται με δύο γκολ διαφορά της Μαζατλάν, αλλά τελικά έφερε 2-2, δεχόμενη το δεύτερο γκολ στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων της αναμέτρησης από τον 33χρονο αμυντικό Νέστορ Βίντριο. Τελικά, εξασφάλισε την πρόκριση κερδίζοντας με 3-1 στη διαδικασία των πέναλτι.