Η.Π.Α., United States
Νέα

Στον τελικό Η.Π.Α. - Μεξικό

Αναδείχθηκε το ζευγάρι του τελικού στο Gold Cup 2021.

Στον πρώτο χρονικά ημιτελικό οι Η.Π.Α. αναμετρήθηκαν με το Κατάρ και πήραν τη νίκη με γκολ του 29χρονου επιθετικού της Κολούμπους Κρου Γκιασί Ζάρντες. Η «Team USA» προκρίθηκε στον τελικό του Gold Cup για τρίτη συνεχόμενη φορά. Την ίδια στιγμή, οι Αραβες άφησαν αρκετά καλές εντυπώσεις, δείχνοντας έτοιμοι να παρουσιαστούν ανταγωνιστικοί στο Παγκόσμιο Κύπελλο του 2022, το οποίο και φιλοξενούν. Στο δεύτερο ημιτελικό το Μεξικό αντιμετώπισε τον Καναδά και προηγήθηκε στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου με πέναλτι του 25χρονου μέσου της Κρουζ Αζούλ Ορμπελίν Πινέδα. Οι «κόκκινοι» ισοφάρισαν στη συνέχεια (57’) με τον 22χρονο επιθετικό της Νιου Ινγκλαντ Τάζον Μπουκάναν, αλλά η «ελ Τρι» επικράτησε τελικά με 2-1, βρίσκοντας δίχτυα στο 9ο λεπτό των καθυστερήσεων της αναμέτρησης με τον 31ος ετών μέσο της Ατλέτικο Μαδρίτης Εκτορ Ερέρα. Να σημειωθεί, ότι το Μεξικό αντιμετώπισε τις Η.Π.Α. και στους τελικούς του Gold Cup 2019 (νίκη), 2011 (νίκη), 2009 (νίκη), 2007 (ήττα), 1998 (νίκη) και 1993 (νίκη).