Νασιονάλ Ασουνσιόν, Nacional Asunción

Στο 90’+8 την πρόκριση η Νασιονάλ Ασουνσιόν

Πρωταθλήματα

Copa Libertadores

Στο δεύτερο προκριματικό γύρο του Κόπα Λιμπερταδόρες 2023 προκρίθηκε η Νασιονάλ Ασουνσιόν.

Ο σύλλογος από την Παραγουάη είχε ηττηθεί με 2-1 από την Σπορ Ουανκάγιο στο Περού και την υποδέχτηκε στην Ασουνσιόν για τον επαναληπτικό. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο σκορ (39’) και έκαναν δυσκολότερη την απόστολή των γηπεδούχων, που αντέδρασαν, ισοφαρίζοντας σε 1-1 στο 62ο λεπτό και παίρνοντας προβάδισμα με 2-1 στο 69’. Τελικά, στο 8ο λεπτό των καθυστερήσεων της αναμέτρησης ο Νταβίντ Φλέιτας διαμόρφωσε το 3-1 που εξασφάλισε τη νίκη και μαζί την πρόκριση στην επόμενη φάση για τη Νασιονάλ! Ο 25χρονος επιθετικός εκτός από γκολ έδωσε και ασίστ, όπως και ο συμπαίκτης του, ο 23χρονος φορ Κρίστιαν Οκάμπος. Στον επόμενο γύρο πέρασε και η Ελ Νασιονάλ που διπλασίασε τις νίκες της απέναντι στη Νασιονάλ Ποτόσι. Συγκεκριμένα, μετά το υπέρ της 6-1 στη Βολιβία επικράτησε και με 3-1 στον Ισημερινό. Να σημειωθεί, ότι η Ελ Νασιονάλ παραμένει αήττητη εντός έδρας απέναντι σε κλαμπ από τη Βολιβία για τις διοργανώσεις της CONMEBOL, έχοντας απολογισμό 5 νίκες και 1 ισοπαλία σε συνολικά 6 ματς. Το «νταμπλ» έκανε και η Μπόστον Ρίβερ κόντρα στη Σαμόρα, αφού μετά το υπέρ της 3-1 στην Ουρουγουάη, επιβλήθηκε και με 1-0 στη Βενεζουέλα. Το μοναδικό τέρμα του αγώνα σημείωσε ο 32χρονος πρώην διεθνής μέσος Τζόναθαν Ουρεταβισκάγια. Αυτή αποτέλεσε και την πρώτη εκτός έδρας επιτυχία της Μπόστον Ρίβερ στις διοργανώσεις της CONMEBOL. Πριν, είχε απολογισμό 1 ισοπαλία και 3 ήττες σε συνολικά 4 ματς για το Κόπα Σουνταμερικάνα.

Συνοπτικά ο 1ος προκριματικός γύρος

Σπορ Ουανκάγιο - Νασιονάλ Ασουνσιόν 2-1 (52’ Εσκομπάρ, 90’ + 6 Ουάκα - 69’ Μπρισουέλα)
Νασιονάλ Ασουνισόν - Σπορ Ουανκάγιο 3-1 (62’ Οκάμπος, 69’ Μαρτίνες, 90’+8 Φλέιτας - 39’ Μιγιάν)

Νασιονάλ Ποτόσι - Ελ Νασιονάλ 1-6 (45’+1 Προστ - 5’ καιι 38’ Ορντόνιες, 13’ Τσαλά, 16’ Καρίγιο, 45’+4 Σολίς, 89’ Ασπρίγια)
Ελ Νασιονάλ - Νασιονάλ Ποτόσι 3-1 (18’ Μικόλτα, 45’ Χούλιο, 90’+1 Παλάσιος - 55’ Κριστάλντο)

Μπόστον Ρίβερ - Σαμόρα 3-1 (23’ Κόστα, 55’ Ακούνια, 64’ Γκόμες - 75’ Μαγκαλάν)
Σαμόρα - Μπόστον Ρίβερ 0-1 (20’ Ουρεταβισκάγια)