Ιντεπεντιέντε ντελ Βάγιε, Independiente del Valle
Νέα

Στο +5 με νίκη στο Κίτο

Την 6η νίκη της σε 7 αγωνιστικές στη Β’ φάση της Serie A 2021 στον Ισημερινό πανηγύρισε η Ιντεπεντιέντε ντελ Βάγιε.

Στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής η «νεγκριαζούλ» (ντελ Βάγιε) νίκησε με 3-1 την Ουνιβερσιδάδ Κατόλικα και έφτασε τους 19 βαθμούς. Για την Ιντεπεντιέντε ντελ Βάγιε σκόραρε ο 30χρονος Αργεντινός επιθετικός και πρώην παίκτης της Κέρκυρας Τζόναθαν Μπάουμαν, ο οποίος μετράει 18 γκολ σε συνολικά 22 συμμετοχές στην Α’ και Β’ φάση της διοργάνωσης. Στη 2η θέση της κατάταξης με 14 πόντους ισοβαθμούν η Εμελέκ με τη Λίγκα ντε Κίτο, έπειτα από την επικράτηση της δεύτερης με 3-2 εις βάρος της πρώτης. Οι «Ουνιβερσιτάριος» (Λίγκα) βρέθηκαν δύο φορές πίσω στο σκορ, αλλά εξασφάλισαν τελικά το τρίποντο με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του 27χρονου αμυντικού Αντερσον Ορντόνιες στο 63ο λεπτό. Εξάλλου, μετά από 3 συνεχόμενες ήττες η Μπαρτσελόνα Σπόρτινγκ Κλουμπ επέστρεψε στις επιτυχίες, επικρατώντας 3-2 της Ντεπορτίβο Κουένσα και βρίσκεται στην 7η θέση του βαθμολογικού πίνακα με 12 βαθμούς. Η «κολόσο ντε Αμέρικα» δυσκολεύτηκε και είναι ενδεικτικό, ότι σημείωσε το τρίτο της τέρμα στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων της αναμέτρησης με το δεύτερο προσωπικό γκολ του 28χρονου Ουρουγουανού φορ Γκονζάλο Μαστριάνι στο ματς.

Συνοπτικά η 7η αγωνιστική

Τέκνικο Ουνιβερσιτάριο - Μάντα 0-0

Ορένσε - Γκουαγιακίλ Σίτι 2-0 (63’ Ακιλιέρ, 90’+2 Μοντάνιο)

Ντελφίν - Αούκας 1-2 (43’ Αλμαν - 59’ Μίνα, 90’+2 πεν. Κινιόνες)

Νουέβε ντε Οκτούμπρε - Μακαρά 1-1 (30’ Λούνα - 90’ πεν. Σαμπάνγκ)

Ολμέδο - Μουσούκ Ρούνα 2-5 (22’ Ριβέρα, 43’ Ρένι Καμπέζας - 4’ Ντελγκάδο, 28’ και 33’ Τζιορντάνα, 49’ και 76’ Μουρίγιο)

Μπαρτσελόνα Σ.Κ. - Ντ. Κουένσα 3-2 (27’ Λόπες, 76’ και 90’+5 Μαστριάνι - 54’ Τζουρντάν, 62’ Ορλάντο)

Λίγκα ντε Κίτο - Εμελέκ 3-2 (20’ Σκότο, 37’ Μερκάδο, 63’ πεν. Ορντόνιες - 3’ αυτ. Ορντόνιες, 31’ Σεβάλος)

Ουν. Κατόλικα - Ιντεπεντιέντε ντελ Βάγιε 1-3 (30’ Αρμάς - 22’ Σομόζα, 27’ Μπάουμαν, 39’ Ανγκούλο)