Ντ. Μαλντονάντο, Deportivo Maldonado

Στο +4 με Ανσέλμο

Ουρουγουάη

Ακόμη ένα πολύτιμο τρίποντο πανηγύρισε η Ντεπορτίβο Μαλντονάντο.

Η πρωτοπόρος στη βαθμολογία του Τορνέο Απερτούρα 2022 στην Ουρουγουάη κέρδισε με 2-1 τη Ρίβερ Πλέιτ Μοντεβιδέο και έφτασε τους 25 βαθμούς. Μάλιστα, η Ντεπορτίβο Μαλντονάντο βρέθηκε πίσω στο σκορ μετά από τέρμα του 20χρονου μέσου Ματίας Οκάμπο, αλλά έκανε την ανατροπή με δύο γκολ του 28χρονου Αργεντινού φορ Φεντερίκο Ανσέλμο στο τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης. Στη 2η θέση της κατάταξης με 21 πόντους ακολουθεί η Μπόστον Ρίβερ, που «λύγισε» την αντίσταση της Ρεντίστας με τέρμα του 18χρονου επιθετικού Εμιλιάνο Ροντρίγκες στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων της αναμέτρησης. Επίσης, την 3η θέση στη βαθμολογία με 20 βαθμούς κατέχει η Λίβερπουλ Μοντεβιδέο, που επικράτησε 1-0 της Πλάζα Κολονία με γκολ του 21ος ετών αμυντικού Γκονζάλο Πέρες. Στην 4η θέση με 19 πόντους ακολουθεί η Νασιονάλ, που νίκησε για 4η φορά στις 5 τελευταίες αγωνιστικές, έπειτα από το υπέρ της 1-0 κόντρα στη Φένιξ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του 20χρονου μέσου Μανουέλ Μοντσέλιο. Στους 19 βαθμούς, αλλά στην 5η θέση βρίσκεται η Πενιαρόλ, που επιβλήθηκε 1-0 της Μοντεβιδέο Ουόντερερς με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του 30χρονου μέσου Πάμπλο Τσεπελίνι.

Συνοπτικά η 11η αγωνιστική

Τσερίτο - Σίτι Τόρκε 2-2 (37’ πεν. Περούχο, 89’ Βελάσκες - 56’ Αγιέντε, 77’ Παλάσιος)

Πενιαρόλ - Ουόντερερς 1-0 (45’+2 πεν. Τσεπελίνι)

Λίβερπουλ - Πλάζα Κολονία 1-0 (36’ Γκονζάλο Πέρες)

Ρεντίστας - Μπόστον Ρίβερ 0-1 (90’+3 Ροντρίγκες)

Ντ. Μαλντονάντο - Ρίβερ Πλέιτ 2-1 (80’ + 87’ Ανσέλμο - 26’ Οκάμπο)

Ντανούμπιο - Σέρο Λάργκο 2-0 (27’ Ερνάντες, 32’ Σιλβέρα)

Νασιονάλ - Φένιξ 1-0 (34’ πεν. Μοντσέλιο)

Αλμπιον - Ντεφενσόρ Σπόρτινγκ 0-3 (29’ Μπαλμπόα, 66’ Ναβάρο, 90’+2 Μέντες)