Σπόρτινγκ Κριστάλ, Sporting Cristal

Στην κορυφή με Λογιόλα η Σπόρτινγκ Κριστάλ

Περού

Στην 1η θέση της βαθμολογίας στο Τορνέο Κλαοσούρα 2023 του Περού ανέβηκε η Σπόρτινγκ Κριστάλ.

Στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής η «Μάκινα σελέστε» φιλοξενήθηκε από την Ατλέτικο Γκράου και βρέθηκε να χάνει με 2-0 στο τέλος του 1ου ημιχρόνου. Στην επανάληψη ωστόσο, αντέδρασε και έκανε τελικά την ανατροπή στο σκορ (2-3), που ολοκληρώθηκε στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων της αναμέτρησης με γκολ του 28χρονου αμυντικού Νίλσον Λογιόλα που είναι διεθνής με το Περού. Κομβικός ήταν και ο ρόλος του συμπαίκτη του, Ζοάο Γκριμάλντο, αφού ο 20χρονος επιθετικός πέτυχε ένα τέρμα και έδωσε και μια ασίστ. Η Σπόρτινγκ Κριστάλ νίκησε για 3η φορά στις 4 τελευταίες αγωνιστικές και «σκαρφάλωσε» στην κορυφή της κατάταξης με 21 βαθμούς. Στη 2η θέση υποχώρησε η Ουνιβερσιτάριο που ηττήθηκε με 2-0 από την Ντεπορτίβα Τάρμα και έμεινε στους 20 πόντους. Η «σελέστε» (Τάρμα) κατέχει την 4η θέση με 17 βαθμούς. Τα γκολ στην αναμέτρηση σημείωσαν ο 33χρονος φορ Χάνιο Πόσιτο, ο οποίος έφτασε τα 11 τέρματα σε 24 συμμετοχές στο φετινό πρωτάθλημα (Απερτούρα - Κλαοσούρα) και ο 25χρονος Κολομβιανός μέσος Κέβιν Σέρνα. Στην 3η θέση της βαθμολογίας με 17 πόντους βρίσκεται η Μελγκάρ που παραχώρησε ισοπαλία με σκορ 1-1 στην Καχαμάρκα. Επίσης, η Αλιάνσα Λίμα επέστρεψε στις επιτυχίες, επικρατώντας 1-0 της Σπορ Ουανκάγιο και κατέχει την 5η θέση με 16 βαθμούς. Για τους «Αλιανσίστας» βρήκε δίχτυα ο 39χρονος πρώην διεθνής Αργεντινός φορ Ερνάν Μπάρκος, ο οποίος έφτασε τα 10 τέρματα σε 23 συμμετοχές στο φετινό πρωτάθλημα (Απερτούρα - Κλαοσούρα). Εν τω μεταξύ, η Ουνιόν Κομέρτσιο επιβλήθηκε με 2-0 της Σιενσιάνο και πήρε ένα πολύτιμο τρίποντο στην προσπάθειά της να παραμείνει στην Πριμέρα Ντιβισιόν. Για τους «ερυθρόλευκους» σκόραραν ο 30χρονος μέσος Τζίνο Γκερέρο και ο 31ος ετών διεθνής επιθετικός από τον Ισημερινό Μάρλον ντε Χεσούς, ο οποίος έφτασε τα 10 τέρματα σε 24 συμμετοχές στο φετινό πρωτάθλημα (Απερτούρα - Κλαοσούρα).

Συνοπτικά η 9η αγωνιστική

Ουνιόν Κομέρτσιο - Σιενσιάνο 2-0 (30’ Γκερέρο, 65’ ντε Χεσούς)

Καντολάο - Αλιάνσα Ατλέτικο 1-0 (68’ Ουέρτο)

Μελγκάρ - Καχαμάρκα 1-1 (83’ πεν. Λαβαντέιρα - 53’ Αμπισάμπ)

Τάρμα - Ουνιβερσιτάριο 2-0 (6’ Πόσιτο, 90’+8 Σένα)

Κάρλος Μανούτσι - Κούσκο 0-0

Γκαρσιλάσο - Σπορ Μπόις 3-0 (15’ πεν. και 26’ Τζιορντάνα, 84’ Λόχας)

Αλιάνσα Λίμα - Ουανκάγιο 1-0 (58’ Μπάρκος)

Ατλ. Γκράου - Σπόρτινγκ Κριστάλ 2-3 (10’ Λόπες, 42’ Μπαντιέρα - 53’ Γκριμάλντο, 56’ Κορότσο, 90’+5 Λογιόλα)

Μπινασιονάλ - Σέζαρ Βαγιέχο 1-0 (21’ Ονκόι)