Σαν Λορέντσο, San Lorenzo

Στην κορυφή η Σαν Λορέντσο με Μπαρέιρο

Αργεντινή

Τους 16 βαθμούς και την 1η θέση στην Πριμέρα Ντιβισιόν 2023 της Αργεντινής έφτασε η Σαν Λορέντσο.

Στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής η «τσικλόν» υποδέχτηκε τη Χιμνάσια Λα Πλάτα και πήρε τη νίκη με σκορ 4-0. Δύο γκολ σημείωσε στην αναμέτρηση ο 26χρονος επιθετικός Ανταμ Μπαρέιρο, ο οποίος πέρσι πέτυχε συνολικά 11 τέρματα σε 36 ματς πρωταθλήματος με τη φανέλα της Σαν Λορέντσο. Στη 2η θέση με 15 πόντους ακολουθεί η Ρίβερ Πλέιτ που κέρδισε για 2η συνεχόμενη αγωνιστική, αυτή τη φορά με 3-0 τη Γοδόι Κρουζ. Για τη «λα μπάντα» βρήκε δίχτυα δύο φορές ο 21ος ετών φορ Λούκας Μπελτράν. Επιστροφή στις επιτυχίες για τη Ράσινγκ Κλουμπ που κατέχει την 7η θέση με 11 βαθμούς, έπειτα από το υπέρ της 1-0 εις βάρος της Σαρμιέντο με τέρμα του 27χρονου διεθνούς Παραγουανού μέσου Ματίας Ρόχας. Επίσης, η Σεντράλ Κόρδοβα επικράτησε 2-0 της Τίγκρε και έφτασε τους 8 πόντους. Για τους «ασπρόμαυρους» σκόραραν ο 27χρονος μέσος Λεάντρο Ματσιέλ και ο 34χρονος μέσος Χεσούς Σορέρ. Οκτώ βαθμούς στην κατάταξη έχει και η Εστουδιάντες, που επανήλθε στις νίκες, έπειτα από δύο αγωνιστικές, επικρατώντας 2-1 της Ουρακάν. Ο σύλλογος που έχει ως έδρα τη Λα Πλάτα εξασφάλισε το πολύτιμο τρίποντο στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων της αναμέτρησης με γκολ του 26χρονου μέσου Σαντιάγκο Ασκατσιμπάρ, ο οποίος έχει φορέσει και τη φανέλα της εθνικής Αργεντινής, ενώ αγωνίστηκε και στην Ευρώπη με τις Στουτγκάρδη, Χέρτα Βερολίνου και Κρεμονέζε. Εξάλλου, η Μπάνφιλντ επιβλήθηκε 1-0 της Μπόκα Τζούνιορς και πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα. Το μοναδικό τέρμα στο παιχνίδι πέτυχε ο 21ος ετών αμυντικός Ααρόν Κιρός. Αξίζει να σημειωθεί, ότι αυτή ήταν η πρώτη επιτυχία της Μπάνφιλντ ως γηπεδούχος κόντρα στους «χενέιζες» από το υπέρ της 3-0 για τη 19η αγωνιστική στο Τορνέο Κλαοσούρα 2010! Εκτοτε, σε συνολικά 8 ματς είχε απολογισμό 5 ισοπαλίες και 3 ήττες.

Συνοπτικά η 7η αγωνιστική

Μπαράκας - Ιντεπεντιέντε 1-1 (5’ Μάτερ - 1’ Μπαρτσία)

Αρχεντίνος Τζούνιορς - Αρσενάλ 1-1 (90’+7 πεν. Αβαλος - 66’ Λουΐς Λεάλ)

Ινστιτούτο - Ατλ. Τουκουμάν 1-1 (27’ Γκρατσιάνι - 68’ Κορονέλ)

Σαν Λορέντσο - Χιμνάσια 4-0 (39’ Φομπεργκάρ, 58’ πεν. και 78’ Μπαρέιρο, 80’ Ερνάντες)

Ντιφένσα - Ταγιέρες 1-1 (45’+7 πεν. Φερνάντες - 4’ Γκάρο)

Σεντράλ Κόρδοβα - Τίγκρε 2-0 (63’ Ματσιέλ, 78’ Σορέρ)

Μπελγκράνο - Λανούς 0-0

Ράσινγκ Κλουμπ - Σαρμιέντο 1-0 (45’ Ρόχας)

Σεντράλ - Ουνιόν 1-1 (87’ Τζιακόνε - 40’ Λούνα)

Ρίβερ Πλέιτ - Γοδόι Κρουζ 3-0 (29’ και 61’ πεν. Μπελτράν, 79’ πεν. Μπάρκο)

Εστουδιάντες - Ουρακάν 2-1 (11’ Μποσέλι, 90’+4 Ασκατσιμπάρ - 64’ Γκάρο)

Μπάνφιλντ - Μπόκα Τζούνιορς 1-0 (28’ Κιρός)

Κολόν - Νιούελς 1-1 (16’ Ιμπάνιες - 68’ Ρεκάλντε)

Βέλες - Πλατένσε 1-1 (42’ Οσόριο - 62’ Κάστρο)