Ντεπορτίβο Μαλντονάντο, Deportivo Maldonado

Στην 1η θέση η Ντεπορτίβο Μαλντονάντο

Ουρουγουάη

Τους 16 βαθμούς στην κατάταξη του Τορνέο Απερτούρα 2022 της Ουρουγουάης έφτασε η Ντεπορτίβο Μαλντονάτο.

Η πρωτοπόρος στην κατάταξη κέρδισε για 4η φορά στις 5 τελευταίες αγωνιστικές, έπειτα από το υπέρ της 2-1 εις βάρος της Μοντεβιδέο Σίτι Τόρκε. Η Ντεπορτίβο Μαλντονάντο βρέθηκε πίσω στο σκορ, αλλά «γύρισε» το ματς με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του 36χρονου μέσου Λουΐς Αγκιάρ και γκολ του 28χρονου μέσου Μάρκος Καντέρα. Στη 2η θέση της βαθμολογίας με 14 πόντους ανέβηκε η Μπόστον Ρίβερ, που επικράτησε 2-1 της Αλμπιον, έχοντας ως σκόρερς τον 30χρονο μέσο Ροντρίγκο Βιέγκα και τον 19χρονο επιθετικό Αλεχάντερ Ματσάντο. Την 3η θέση στην κατάταξη με 13 πόντους κατέχει η Λίβερπουλ Μοντεβιδέο, που επιβλήθηκε της Τσερίτο με τέρμα του 22χρονου αμυντικού Λούκας Λέμος στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων της αναμέτρησης. Εξάλλου, το τρίποντο στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής πήραν και οι Φένιξ, Νασιονάλ και Ντεφενσόρ Σπόρτινγκ. Η πρώτη κέρδισε 2-0 τη Σέρο Λάργκο και ανέβηκε στην 7η θέση με 10 βαθμούς. Τα γκολ στο ματς πέτυχαν ο 27χρονος φορ Ντιέγκο Κάσας και ο 39χρονος πρώην διεθνής φορ Φαμπιάν Εστογιανόφ, που αγωνίστηκε και στην Ελλάδα με τον Πανιώνιο. Οι «άλμπος» (Νασιονάλ) βρίσκονται στην 9η θέση με 9 βαθμούς, μετά το 1-0 απέναντι στην Πλάζα Κολονία με τέρμα του 30χρονου μέσου Ντιέγκο Ζαμπάλα. Από την πλευρά τους, οι «βιόλα» (Ντεφενσόρ) επέστρεψαν στις επιτυχίες μετά από 4 αγωνιστικές, επικρατώντας 3-2 της Ρίβερ Πλέιτ και βρίσκονται στην 11η θέση της κατάταξης με 8 βαθμούς.

Συνοπτικά η 7η αγωνιστική

Τσερίτο - Λίβερπουλ 0-1 (90’+7 Λέμος)

Ρεντίστας - Πενιαρόλ 0-0

Μαλντονάντο - Σίτι Τόρκε 2-1 (69’ πεν. Αγκιάρ, 79’ Καντέρα - 32’ Γκουζμάν)

Ντανούμπιο - Ουόντερερς 0-0

Νασιονάλ - Πλάζα Κολονία 1-0 (84’ Ζαμπάλα)

Αλμπιον - Μπόστον Ρίβερ 1-2 (34’ Νόμπλε - 23’ Βιέγκα, 55’ Ματσάντο)

Ντεφενσόρ Σπόρτινγκ - Ρίβερ Πλέιτ 3-2 (7’ Σαντ’Ανα, 43’ Μέντες, 50’ πεν. Ναβάρο - 69’ πεν. Μπορμπάς, 79’ πεν. Σόσα)

Φένιξ - Σέρο Λάργκο 2-0 (23’ Κάσας, 45’+1 πεν. Εστογιανόφ)