Καχαμάρκα, UTC Cajamarca

Σπουδαία ανατροπή η Καχαμάρκα

Περού

Μια πολύτιμη νίκη στην προσπάθειά της να παραμείνει στην Πριμέρα Ντιβισιόν του Περού πανηγύρισε η Καχαμάρκα.

Συγκεκριμένα, για τη 10η αγωνιστική στο Τορνέο Κλαοσούρα 2023 οι «Κρέμας ντελ Νόρτε» υποδέχτηκαν την Ντεπορτίβο Μπινασιονάλ και βρέθηκαν να χάνουν με 0-2 στο τέλος του πρώτο ημιχρόνου. Στην επανάληψη ωστόσο ήταν καλύτεροι και σημείωσαν τρία γκολ, το τελευταίο στο 89ο λεπτό, με το οποίο εξασφάλισαν τη νίκη με 3-2 και παράλληλα τους 3 βαθμούς που τους βοήθησαν να απομακρυνθούν από τη ζώνη του υποβιβασμού. Για τη Καχαμάρκα σκόραραν ο 23χρονος αμυντικός Αντριάν Γκουτιέρες, ο 31ος ετών Ουρουγουανός επιθετικός Φακούντο Περάτσα, ο οποίος έφτασε τα 10 γκολ σε 27 ματς πρωταθλήματος φέτος (Απερτούρα - Κλαοσούρα) και ο 28χρονος Αργεντινός φορ Γκασμπάρ Τζεντίλε. Να σημειωθεί, ότι η Καχαμάρκα παραμένει αήττητη εντός έδρας με αντίπαλο την Μπινασιονάλ, έχοντας απολογισμό 4 νίκες και 1 ισοπαλία σε συνολικά 5 αναμετρήσεις. Στις επιτυχίες μετά από 3 αγωνιστικές επανήλθε η Σπορ Ουανκάγιο που επικράτησε με 3-1 της Κάρλος Μανούτσι και με 15 πόντους βρίσκεται στην 7η θέση της κατάταξης. Για τη «Ρόχο Ματαντόρ» διακρίθηκε με την εμφάνισή του, πετυχαίνοντας ένα γκολ και δίνοντας μια ασίστ ο 29χρονος μέσος Ρέι Γκόμες. Ενα γκολ στο ματς σημείωσε και ο συμπαίκτης του, ο 29χρονος επιθετικός Ρονάλ Ουάκα και έφτασε τα 10 γκολ σε 26 ματς πρωταθλήματος φέτος (Απερτούρα - Κλαοσούρα). Εξάλλου, η πρωτοπόρος στη βαθμολογία Σπόρτινγκ Κριστάλ επιβλήθηκε με 1-0 της Ντεπορτίβο Μουνισιπάλ, 4η νίκη της στις 5 τελευταίες αγωνιστικές και έχει 24 βαθμούς. Το μοναδικό τέρμα στο ματς πέτυχε ο 33χρονος διεθνής μέσος Γιοσιμάρ Γιοτούν με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 9ο λεπτό των καθυστερήσεων της αναμέτρησης.

Συνοπτικά η 10η αγωνιστική

Αλιάνσα Ατλέτικο - Ουνιόν Κομέρτσιο 2-2 (23’ Φερνάντες, 90’+5 Ματσούντα - 12’ ντε Χεσούς, 73’ Καράντσα)

Κούσκο - Μελγκάρ 1-1 (63’ ντα Λους - 90’+8 πεν. Λαβαντέιρα)

Ουανκάγιο - Κάρλος Μανούτσι 3-1 (18’ Ουάκα, 31’ Μπενίτες, 69’ Γκόμες - 90’+1 αυτ. Κολόμπο)

Ουνιβερσιτάριο - Γκαρσιλάσο 1-1 (46’ Κίσπε - 45’ Κεβέδο)

Σπόρτινγκ Κριστάλ - Μουνισιπάλ 1-0 (90’+9 πεν. Γιοτούν)

Σιενσιάνο - Αλιάνσα Λίμα 0-0

Σπορ Μπόις - Ατλ. Γκράου 1-1 (83’ πεν. Ρόκα - 90’+5 Μόρα)

Καχαμάρκα - Μπινασιονάλ 3-2 (52’ Γκουτιέρες, 84’ Περάτσα, 89’ Τζεντίλε - 9’ Ονκόι, 45’ Παλάσιος)

Σέζαρ Βαγιέχο - Τάρμα 1-1 (40’ Βέλες - 90’+9 Ρεντζίφο)

*Link με τα γκολ στο ματς Καχαμάρκα - Μπινασιονάλ 3-2