Ατλ. Νασιονάλ, Atlético Nacional

Πρώτο «διπλό» μετά το 2011 για την Ατλ. Νασιονάλ

Κολομβία

Στην κορυφή της βαθμολογίας στο Τορνέο Απερτούρα 2023 της Κολομβίας ανέβηκε η Ατλέτικο Νασιονάλ.

Στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής οι «πράσινοι» κέρδισαν με σκορ 2-0 την Ντεπορτίβο Περέιρα και έφτασαν τους 16 βαθμούς. Για την Ατλέτικο Νασιονάλ που νίκησε εκτός έδρας την Περέιρα για πρώτη φορά από το Τορνέο Απερτούρα 2011, σκόραραν ο 35χρονος επιθετικός Τζέφερσον Ντούκε και ο 27χρονος μέσος Χαρλάν Μπαρέρα. Στους 16 πόντους βρίσκεται και η Μπογιακά Τσικό που επικράτησε με 1-0 της Ενβιγκάδο, έχοντας ως σκόρερ τον 29χρονο αμυντικό Φρανκ Λοθάνο. Για την Τσικό αυτό ήταν το πρώτο «διπλό» εις βάρος της Ενβιγκάδο από το Τορνέο Φιναλιτσασιόν 2008. Τους 16 βαθμούς στην κατάταξη έφτασε και η Αμέρικα ντε Κάλι, έπειτα από την 3η νίκη της στις 4 τελευταίες αγωνιστικές, το υπέρ της 1-0 απέναντι στην Αλιάνσα Πετρολέρο με τέρμα του 33χρονου αμυντικού Τζον Γκαρσία. Η 4η ομάδα που έχει 16 πόντους και «μοιράζεται» με τις υπόλοιπες την 1η θέση στη βαθμολογία είναι η Αγκιλας Ντοράδας που απέσπασε ισοπαλία με σκορ 2-2 από τους Μιγιονάριος. Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν να χάνουν με δύο γκολ διαφορά στο 16ο λεπτό, αλλά «τσίμπησαν» το βαθμό με γκολ του 25χρονου αμυντικού Ζαν Πεστάνια και του 27χρονου επιθετικού Φρέντι Σαλασάρ. Εξάλλου, νίκες που τις επέτρεψαν να παραμείνουν σε τροχιά πλέι - οφ (θέσεις 1-8 στη βαθμολογία) πανηγύρισαν η Ντεπορτίβο Πάστο και η Ιντεπεντιέντε Μεντεγίν. Συγκεκριμένα, η Πάστο επιβλήθηκε με σκορ 2-1 της Ντεπορτίβο Κάλι, κάνοντας ανατροπή στο σκορ που ολοκληρώθηκε στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων της αναμέτρησης με τέρμα του 24χρονου αμυντικού Κρίστιαν Τοβάρ και ανέβηκε στην 6η θέση με 13 πόντους. Από την πλευρά της, η Μεντεγίν κέρδισε με 1-0 τη Γιαγκουάρες ντε Κόρδοβα και με 11 βαθμούς κατέχει την 9η θέση. Μοναδικός σκόρερ στο παιχνίδι ήταν ο 26χρονος μέσος Εβερ Βαλένσια.

Συνοπτικά η 9η αγωνιστική

Περέιρα - Ατλ. Νασιονάλ 0-2 (9’ Μπαρέρα, 80’ Τζέφερσον Ντούκε)

Ενβιγκάδο - Τσικό 0-1 (84’ Λοθάνο)

Λα Εκιδάδ - Μαγκνταλένα 0-0

Πάστο - Κάλι 2-1 (74’ πεν. Λόπες, 90’+4 Τοβάρ - 54’ Βίβερος)

Τζούνιορ - Σάντα Φε 1-1 (27’ Ερνάντες - 45’+4 Ντε Λα Ρόσα)

Αμέρικα - Αλιάνσα Πετρολέρα 1-0 (45’+7 Γκαρσία)

Μιγιονάριος - Αγκιλας 2-2 (4’ Μπουσταμάντε, 16’ Ουρίμπε - 22’ Πεστάνια, 26’ Σαλασάρ)

Μεντεγίν - Γιαγκουάρες 1-0 (76’ Βαλένσια)

Ατλ. Μπουκαραμάνγκα - Τολίμα 1-1 (16’ Λεντσίνα - 72’ πεν. Γκουζμάν)

Ατλ. Ουΐλα - Ονσε Κάλντας 2-1 (27’ και 57’ Μπρίτος - 15’ Μορένο)