Πουέμπλα, Puebla

Πρώτη νίκη για την Πουέμπλα

Μεξικό

Το πρώτο της τρίποντο στο Τορνέο Απερτούρα 2021 του Μεξικό πανηγύρισε η Πουέμπλα.

Στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής οι «φρανιαζούλες» κέρδισαν με 1-0 την Κερετάρο και έφτασαν τους 6 βαθμούς, κατέχοντας τη 14η θέση στη βαθμολογία. Για την Πουέμπλα βρήκε δίχτυα ο 27χρονος επιθετικός Ντάνιελ Αλβαρες. Επιστροφή στις νίκες, έπειτα από 4 αγωνιστικές για τη Γουαδαλαχάρα, που επικράτησε 2-1 της Νεκάξα και είναι 11η στην κατάταξη με 9 πόντους. Η Κίβας ζορίστηκε στη συγκεκριμένη αναμετρήση και είναι ενδεικτικό, ότι εξασφάλισε το τρίποντο με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του 27χρονου διεθνούς φορ Ανχελ Ζαλντιβάρ στο 12ο λεπτό των καθυστερήσεων του ματς! Τους τρεις βαθμούς της νίκης πανηγύρισε και η Τολούκα, που ανέβηκε στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα με 14 βαθμούς. Οι «ρόχος» βρέθηκαν πίσω στο σκορ με αντίπαλο την Πούμας, αλλά έκαναν την ανατροπή με γκολ από τον 37χρονο Αργεντινό μέσο Ρούμπενς Σαμπουέτσα και τον 29χρονο συμπατριώτη του μέσο Αλέξις Κανέλο. Να σημειωθεί, ότι η Πούμας ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 8 παίκτες (!). Στην 5η θέση με 11 βαθμούς βρίσκεται η Σάντος Λαγκούνα, που επανήλθε στις νίκες, έπειτα από 5 συνεχόμενες ισοπαλίες, επικρατώντας 2-0 της Χουαρές. Για τους «γκερέρος» σκόραραν ο 24χρονος διεθνής με τον Ισημερινό αμυντικός Φελίξ Τόρες και ο 24χρονος Ολλανδός επιθετικός Αλέσιο ντα Κρουζ. Εξάλλου, στην αναμέτρηση μεταξύ της 1ης Αμέρικα και της 2ης Λεόν, δεν υπήρξε νικητής με το τελικό σκορ να είναι το 1-1. Οι «αετοί» (Αμέρικα) προηγήθηκαν στο 10ο λεπτό με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του 32χρονου Αργεντινού κεντρικού αμυντικού Βίκτορ Αγκιλέρα, αλλά οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 26’ με τον 23χρονο διεθνή Χιλιανό επιθετικό Βίκτορ Ντάβιλα. Ετσι, η Αμέρικα διατηρήθηκε στην κορυφή της κατάταξης, έχοντας 17 βαθμούς, με τους «πράσινους» (Λεόν) να ακολουθούν στο -3 (14π.).

Συνοπτικά η 7η αγωνιστική

Πουέμπλα - Κερετάρο 1-0 (56’ Αλβαρες)

Μαζατλάν - Ατλ. Σαν Λουΐς 2-2 (45’+6 πεν. και 89’ Ζιοβιάνι Αουγκούστο - 39’ πεν. Μπερτεράμε, 90’+6 Βομπεργκάρ)

Τιχουάνα - Μοντερέι 2-2 (39’ Λορόνια, 82’ Μανότας - 18’ Φούνες Μόρι, 37’ Ροντρίγκες)

Γουαδαλαχάρα - Νεκάξα 2-1 (43’ Μπριζουέλα, 90’+13 πεν. Ζαλντιβάρ - 53’ Γκαρσία)

Τίγκρες - Ατλας 1-1 (32’ πεν. Λόπες - 53’ Μπαρμπόσα)

Λεόν - Αμέρικα 1-1 (26’ Ντάβιλα - 10’ πεν. Αγκιλέρα)

Τολούκα - Πούμας 2-1 (20’ Σαμπουέτσα, 70’ Κανέλο - 8’ πεν. Ντινένο)

Σάντος Λαγκούνα - Χουαρές 2-0 (56’ Τόρες, 90’+1 ντα Κρουζ)

Κρουζ Αζούλ - Πατσούκα 1-1 (59’ Χιμένες - 23’ αυτ. Γιοτούν)