Τολίμα, Deportes Tolima

Πρωταθλήτρια η Τολίμα!

Κολομβία

Τον τίτλο στο Τορνέο Απερτούρα 2021 της Κολομβίας κατέκτησε η Ντεπόρτες Τολίμα!

Η «βινοτίντο ι όρο» αντιμετώπισε στους τελικούς της διοργάνωσης τους Μιγιονάριος. Στο πρώτο ματς που έγινε στην Ιμπαγκουέ, οι δύο ομάδες έφεραν 1-1, με τους γηπεδούχους (Τολίμα) να προηγούνται στο σκορ με τέρμα του 31ος ετών επιθετικού Χουάν Φερνάντο Καϊσέντο, αλλά τους φιλοξενούμενους να αποφεύγουν την ήττα με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του 28χρονου μέσου Χουάν Κάρλος Περέιρα στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων της αναμέτρησης. Στο δεύτερο παιχνίδι που έγινε στην Μπογκοτά, οι «πρέσβεις» (Μιγιονάριος) προηγήθηκαν στο 23ο λεπτό με τον 19χρονο μέσο Ντάνιελ Φελίπε Ρουΐθ, αλλά η Τολίμα έκανε την ανατροπή με δύο γκολ του Χουάν Φερνάντο Καϊσέντο σε διάστημα 9 λεπτών (61’ - 69’) εξασφαλίζοντας τη νίκη με 2-1 και το τρόπαιο του Τορνέο Απερτούρα 2021! Πρόκειται, για το 3ο συνολικά πρωτάθλημα στην ιστορία της Ντεπόρτες Τολίμα, με πρώτο να είναι το Τορνέο Φιναλιτσασιόν 2003 και δεύτερο το Τορνέο Απερτούρα 2018. Επίσης, έχει κερδίσει και μια φορά το Κύπελλο Κολομβίας, συγκεκριμένα το 2014. Εξάλλου, με την ολοκλήρωση του Τορνέο Απερτούρα 2021 αναδείχθηκαν και οι πρώτοι σκόρερς της διοργάνωσης, με 11 γκολ έκαστος, που είναι τρεις! Ο 34χρονος φορ Τζέφερσον Ντούκε της Ατλέτικο Νασιονάλ, ο 33χρονος επιθετικός Φερνάντο Ουρίμπε των Μιγιονάριος και ο 25χρονος φορ Ντιέγκο Εράτσο της Λα Εκιδάδ.