Ατλας, Atlas

Πρωταθλήτρια η Ατλας

Μεξικό

Νικήτρια του Τορνέο Κλαοσούρα 2022 στο Μεξικό αναδείχθηκε η Ατλας.

Στον πρώτο τελικό της διοργάνωσης οι «ροχινέγκρος» υποδέχτηκαν την Πατσούκα στο «Εστάντιο Χαλίσκο» της Γουαδαλαχάρα και επικράτησαν με σκορ 2-0. Τα γκολ σημείωσαν ο 31ος ετών διεθνής αμυντικός Λουΐς Ρέγες και ο 25χρονος Κολομβιανός επιθετικός Χούλιαν Κινιόνες, ο οποίος έφτασε συνολικά τα 14 τέρματα σε 43 εμφανίσεις τη φετινή σεζόν (Απερτούρα 2021 - Κλαοσούρα 2022). Στον επαναληπτικό τελικό που έγινε στο «Εστάντιο Ιντάλγκο» η Πατσούκα προηγήθηκε στο 8ο λεπτό με τον 27χρονο διεθνή φορ από τον Ισημερινό Ρομάριο Ιμπάρα, αλλά η Ατλας ισοφάρισε στο 45’ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του 32χρονου Αργεντινού επιθετικού Χούλιο Φουρκ, ο οποίος έφτασε συνολικά τα 16 γκολ σε 42 εμφανίσεις τη φετινή σεζόν (Απερτούρα 2021 - Κλαοσούρα 2022). Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου ο 27χρονος Αργεντινός φορ Νίκολας Ιμπάνιες έκανε το 2-1 για τους γηπεδούχους, που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα του αγώνα και με το οποίο η Ατλας εξασφάλισε το τρόπαιο. Να σημειωθεί, ότι ο Ιμπάνιες έφτασε συνολικά τα 17 γκολ σε 38 εμφανίσεις τη φετινή σεζόν (Απερτούρα 2021 - Κλαοσούρα 2022). Αυτό είναι το 3ο πρωτάθλημα στην ιστορία της Ατλας, που κατέκτησε το τρόπαιο τη σεζόν 1950-51 και τον τίτλο στο Τορνέο Απερτούρα 2021.