Τίγκρες, Tigres

Πρόκριση με ρεκόρ του Ζινιάκ

Μεξικό

Στη 2η φάση των πλέι - οφ στο Torneo Guard1anes 2020 του Μεξικό προκρίθηκε η Τίγκρες.

Οι «αουριαζούλες» (Τίγκρες), που πήραν την 6η θέση στην κανονική περίοδο αντιμετώπισαν σε νοκ - άουτ ματς την 11η Τολούκα. Πρωταγωνιστής της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο 34χρονος πρώην διεθνής Γάλλος επιθετικός Αντρε Πιερ Ζινιάκ, ο οποίος σημείωσε και τα δύο γκολ της ομάδας του, που επικράτησε 2-1. Να σημειωθεί, ότι ο πρώην φορ της Ολιμπίκ Μαρσέιγ έφτασε συνολικά τα 125 τέρματα στην καριέρα του στο Μεξικό και έγινε ο κορυφαίος Ευρωπαίος σκόρερ στην ιστορία του πρωταθλήματος, ξεπερνώντας τον Ισπανό Ισίδρο Λανγκάρα (124). Εξάλλου, στη 2η φάση των πλέι - οφ θα βρεθεί και η Κίβας (7η στην κανονική περίοδο), που «λύγισε» με 1-0 την αντίσταση της Νεκάξα (10η), με γκολ του 23χρονου διεθνούς μέσου Χεσούς Ανγκούλο.

Στην επόμενη φάση του Torneo Guard1anes 2020 προκρίθηκε και η Πατσούκα (9η στην κανονική περίοδο), που επιβλήθηκε 3-0 της Σάντος Λαγκούνα (8η). Αντίθετα, στο ζευγάρι ανάμεσα στη Μοντερέι (5η) και την Πουέμπλα (12η) χρειάστηκε η διαδικασία των πέναλτι για να αναδειχθεί ο νικητής, έπειτα από το 2-2 στην κανονική διάρκεια. Τελικά, από την «άσπρη βούλα» επικράτησαν με 4-2 οι «φρανιαζούλες» (Πουέμπλα), βάζοντας τέλος στις φιλοδοξίες των κατόχων του τίτλου (Τορνέο Απερτούρα 2019).

*Στο Torneo Guard1anes 2020 οι 18 ομάδες δίνουν 17 ματς στο πλαίσιο της κανονικής περιόδου. Οι 4 πρώτες ομάδες της κατάταξης προκρίνονται απευθείας στη 2η φάση των πλέι - οφ του πρωταθλήματος. Αντίθετα, οι ομάδες στις θέσεις 5-12 θα αγωνιστούν στην 1η φάση των πλέι - οφ της διοργάνωσης.

Οι αναμετρήσεις στην 1η φάση των πλέι - οφ

Μοντερέι - Πουέμπλα 2-2, 2-4 πεν. (44’ πεν. Σάντσες, 50’ πεν. Γιάνσεν - 61’ Μαρτίνες, 90’ πεν. Ορμένιο)

Τίγκρες - Τολούκα 2-1 (35’ και 38’ Ζινιάκ - 52’ αυτ. Αγιάλα)

Κίβας - Νεκάξα 1-0 (54’ Ανγκούλο)

Σάντος Λαγκούνα - Πατσούκα 0-3 (36’ Γκουζμάν, 55’ Μουρίγιο, 85’ Ντε Λα Ρόσα)