Παναμάς - Ονδούρα, Panama vs. Honduras
Νέα

Πρόκριση με ανατροπή η Ονδούρα

Συναρπαστική ήταν η αναμέτρηση του Παναμά με την Ονδούρα για τη 2η αγωνιστική στον 4ο όμιλο του Gold Cup 2021.

Η «μπικολόρ» (Ονδούρα) προηγήθηκε στο 21ο λεπτό με τον 29χρονο επιθετικό της Μόντρεαλ Ρομέλ Κιότο, αλλά οι «καναλέρος» ανέτρεψαν το εις βάρος τους σκορ, με τέρματα του 30χρονου αμυντικού της Ντουνάιτσκα Ερικ Ντέιβς στο 32’ και του 25χρονου μέσου της Κόστα ντελ Εστε Σέζαρ Γιάνις στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του ημιχρόνου. Ωστόσο, στην επανάληψη, ήταν η σειρά της Ονδούρας να ανατρέψει το σκορ, ισοφαρίζοντας στο 61’ με τον 29χρονο μέσο της Αλαχουελένσε Αλεξάντερ Λόπες και εξασφαλίζοντας τη νίκη - πρόκριση με το δεύτερο τέρμα στο ματς του Ρομέλ Κιότο, που διαμόρφωσε το τελικό 3-2 υπέρ της στο 65ο λεπτό. Η Ονδούρα έφτασε τους 6 βαθμούς, αντίθετα ο Παναμάς έμεινε στον 1 πόντο. Αυτή ήταν συνολικά η 3η νίκη της Ονδούρας κόντρα στον Παναμά για το Gold Cup και πρώτη από το 2005. Στο άλλο ματς του γκρουπ το Κατάρ έκανε επίδειξη δύναμης απέναντι στη Γρενάδα, επικρατώντας 4-0 και φτάνοντας τους 4 βαθμούς στην κατάταξη. Την ίδια στιγμή οι «Spice Boys» συμπλήρωσαν δύο ήττες και αποκλείστηκαν από τη συνέχεια της διοργάνωσης. Για τους Αραβες σκόραραν ο 30χρονος μέσος της Αλ Ραγιάν Αμπντουλαζίζ Χατέμ, ο 24χρονος επιθετικός της Αλ Σαντ Ακράμ Αφίφ, ο 27χρονος φορ της Αλ Ντουχαΐλ Μοχάμεντ Μουνταρί και ο 24χρονος επιθετικός Αλμοέζ Αλί, επίσης παίκτης της Αλ Ντουχαΐλ.

Συνοπτικά η 2η αγωνιστική στον 4ο όμιλο

Γρενάδα - Κατάρ 0-4 (11’ Χατέμ, 22’ Αφίφ, 36’ Μουνταρί, 46’ Αλί)

Παναμάς - Ονδούρα 2-3 (32’ πεν. Ντέιβις, 45’+1 Γιάνις - 21’ και 65’ Κιότο, 61’ Λόπες)

Η βαθμολογία στον 4ο όμιλο

Ονδούρα 6π. (+5 τέρματα)
Κατάρ 4π. (+4 τέρματα)
Παναμάς 1π. (-1)
Γρενάδα 0π. (-8)

*Οι ομάδες στις θέσεις 1-2 της βαθμολογίας προκρίνονται στους «8» της διοργάνωσης