Πρόκριση για Αργεντινή, Κολομβία

Πρωταθλήματα

Copa America

Η Αργεντινή θα αντιμετωπίσει την Κολομβία στην ημιτελική φάση του Κόπα Αμέρικα 2021.

Στην Γκοϊανία η Αργεντινή αναμετρήθηκε με τον Ισημερινό και επικράτησε 3-0 με τον Λιονέλ Μέσι να δίνει την ασίστ στο πρώτο τέρμα του 27χρονου μέσου της Ουντινέζε Ροντρίγκο Ντε Πολ και στο δεύτερο του 23χρονου επιθετικού της Ιντερ Λαουτάρο Μαρτίνες και να διαμορφώνει ο ίδιος το τελικό σκορ. Να σημειωθεί, ότι η «Λα Τρι» ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 10 παίκτες, εξαιτίας αποβολής στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων της αναμέτρησης του 19χρονου αμυντικού της Ταγιέρες Πιέρο Ινκαπιέ. Η Αργεντινή διατήρησε έτσι το αήττητο απέναντι στον Ισημερινό, για το Κόπα Αμέρικα, έχοντας ρεκόρ 11 νίκες και 5 ισοπαλίες σε συνολικά 16 ματς από το 1941! Εξάλλου, αντίπαλος της «αλμπισελέστε» στην ημιτελική φάση του Κόπα Αμέρικα 2021 είναι η Κολομβία, που απέκλεισε  στη διαδικασία των πέναλτι με σκορ 4-2 την Ουρουγουάη, έπειτα από το 0-0 στην κανονική διάρκεια της αναμέτρησης, που έγινε στην Μπραζίλια. Συγκεκριμένα, για τους «καφετέρος» (Κολομβία) ευστόχησαν από την άσπρη βούλα οι Ζαπάτα, Σάντσες, Μίνα και Μπόρχα, ενώ για τους «τσαρούας» (Ουρουγουάη) βρήκαν δίχτυα οι Καβάνι και Σουάρες, αλλά αστόχησαν οι Χιμένεθ και Βίνια. Σε επίπεδο Κόπα Αμέρικα οι δύο ομάδες είχαν αναμετρηθεί στην προημιτελική φάση και το 1993, με το ματς να λήγει 1-1 και την Κολομβία να προκρίνεται στα πέναλτι (5-3).

Συνοπτικά τα ζευγάρια στους «8»

Βραζιλία - Χιλή 1-0 (46’ Πακετά)

Περού - Παραγουάη 3-3 και 4-3 πεν. (21’ αυτ. Γκόμες, 40’ Λαπαντούλα, 80’ Γιοτούν - 11’ Γκόμες, 54’ Αλόνσο, 90’ Αβαλος)

Αργεντινή - Ισημερινός 3-0 (40’ Ντε Πολ, 84’ Μαρτίνες, 90’+3 Μέσι)

Ουρουγουάη - Κολομβία 0-0 και 2-4 πεν.