Ατλ. Νασιονάλ, Atlético Nacional

Προβάδισμα για την Ατλ. Νασιονάλ

Κολομβία

Νικήτρια στον πρώτο τελικό του Τορνέο Απερτούρα 2022 στην Κολομβία αναδείχθηκε η Ατλέτικο Νασιονάλ.

Η «βέρδε» υποδέχτηκε την Ντεπόρτες Τολίμα στη Μεντεγίν και επικράτησε με σκορ 3-1. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 23ο λεπτό με τον 31ος ετών επιθετικό Αντερσον Πλάτα, αλλά η συνέχεια ανήκε στους γηπεδούχους. Στο 43’ ο 32χρονος μέσος Ντανοβίς Μπανγκέρο ισοφάρισε σε 1-1, ενώ στο 71ο λεπτό ο 30χρονος διεθνής μέσος Γέρσον Καντέλο έδωσε το προβάδισμα στην Ατλέτικο Νασιονάλ, με εντυπωσιακή «λόμπα» πίσω από τη μεσαία γραμμή! Στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης οι οικοδεσπότες σημείωσαν και τρίτο τέρμα με τον 33χρονο διεθνή μέσο Αντρές Αντράντε. Ο επαναληπτικός τελικός είναι προγραμματισμένος την Κυριακή (26/9).

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΑΤΛ. ΝΑΣΙΟΝΑΛ: Μίερ - Μπανγκέρο, Καμπάλ, Ολιβέρα, Καντέλο - Τζον Ντούκε (46’ Αντράντε), Γκόμες - Μαντίγια, Γκουζμάν (59’ Μπαρέρα), Παμπόν (82’ Μεχία) - Τζέφερσον Ντούκε (90’+1 Μορένο)

ΝΤ. ΤΟΛΙΜΑ: Ντομίνγκες - Μαρουλάντα, Κινιόνες, Μόγια, Ερνάντες - Ροβιράλ, Ουρένια - Πλάτα (66’ Μιράντα), Κατάνιο (67’ Ορόσκο), Ιμπαργκουέν (77’ Ραμίρες) - Ρανγκέλ (66’ Καϊσέντο)

Οι τελικοί της διοργάνωσης

Ατλ. Νασιονάλ - Ντ. Τολίμα 3-1 (43’ Μπανγκέρο, 71’ Καντέλο, 90’+3 Αντράντε - 23’ Πλάτα)